|

Powstanie przystanek kolejowy i kładka pieszo-rowerowa na Południu

Powstanie przystanek kolejowy i kładka pieszo-rowerowa na Południu

28 marca 2025
umowa_PKP_oswiadczenie_prezydent-6

Na granicy Południa i Godowa powstanie nowy przystanek kolejowy – Radom Południowy. Dodatkowo, nad torami i obwodnicą południową, zostanie wybudowana kładka łącząca ulicę Krynicką i Sycyńską, która zapewni pieszym sprawne dotarcie na wybrany peron.

Umowa na realizację wspólnej inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe oraz miasta została podpisana. – Po zmodernizowaniu stacji Radom Główny i wybudowaniu kilku peronów w północnej części miasta, przystępujemy do kolejnego etapu poprawy dostępności kolei dla mieszkańców Radomia, czyli do budowy przystanku Radom Południowy. To udogodnienie dla mieszkańców osiedla Południe, jak również pasażerów dojeżdżających samochodami z okolic Radomia, którzy swoje auta będą mogli zostawić na pobliskim parkingu park&ride i przesiąść się do pociągu – mówi Michał Gil, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Łączny koszt zadania to 16,3 mln, z czego część, za którą odpowiada miasto, będzie kosztowała 9,5 mln. Pieniądze na ten cel pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, z którego Radom może korzystać po raz pierwszy. – Budowa kładki na Południu to jeden z największych projektów, które będziemy realizować dzięki pieniądzom z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W grudniu podpisaliśmy umowę opiewającą w sumie na 192 mln złotych. To pieniądze, które chcemy przeznaczyć na wprowadzanie zmian w infrastrukturze transportowej w naszym mieście. Jedną z nich jest właśnie rozwój infrastruktury kolejowej – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Kładka pieszo-rowerowa powstanie między blokami przy ul. Sycyńskiej a końcówką ulicy Krynickiej na Godowie. Będzie miała około 108 metrów długości i ponad cztery metry szerokości użytkowej. Będzie składała się z trzech przęseł. – Z obu stron będą pochylnie, z których będą mogli korzystać zarówno rowerzyści, jak też między innymi osoby na wózkach albo z wózkami. Będą też oczywiście tradycyjne schody, a na perony kolejowe będzie można dodatkowo zjechać albo wjechać z nich na górę windami. To inwestycja, która dobrze wpisuje się w założenia naszego projektu zgłoszonego do Polski Wschodniej. Oprócz kładki w planach mamy szereg inwestycji, które zwiększą atrakcyjność transportu publicznego, a także poprawią warunki transportu rowerowego i ruchu pieszego. To m.in. budowa ścieżek rowerowych i chodników, zakup nowych, zeroemisyjnych autobusów czy tworzenie centrów przesiadkowych – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Od momentu podpisania umowy wykonawca inwestycji będzie miał dwanaście miesięcy na roboty budowlane i kolejne cztery na uzyskanie pozwoleń na użytkowanie obiektu. Oznacza to, że z kładki i z peronów będzie można zacząć korzystać w przyszłoroczne wakacje.

NA CZASIE

Radomianie uczcili 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

03 maja 2025

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

30 kwietnia 2025

Umowa na przebudowę ulicy Idalińskiej podpisana

29 kwietnia 2025

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
image00001
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content