|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Budżet Obywatelski 2024: zgłoszono 410 projektów

Budżet Obywatelski 2024: zgłoszono 410 projektów

9 maja 2023
410 zgłoszonych Projektów

410 projektów zostało zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Radomia. Prawie połowa wniosków została złożona w ciągu trzech ostatnich dni składania projektów.

W tym roku wnioskodawcy skupiali się m.in. na tematach kulturalnych proponując organizację np. koncertów, festiwali muzycznych, festynów, ale także doposażenie bibliotek. Dużo jest także projektów dotyczących miejskiej zieleni, w tym nasadzeń oraz organizacji warsztatów o tematyce i roślinnej i ekologicznej. Podobnie jak w poprzednich latach są również projekty inwestycyjne takie jak budowa boisk, placów zabaw, terenów sportowo-rekreacyjnych czy ciągów pieszo-rowerowych. Wśród propozycji zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje także projektów z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.

Obecnie trwa ocena zgłoszonych wniosków pod kątem spełnienia wymogów formalnych. Nowe procedury wynikają bezpośrednio z zapisów uchwały Rady Miejskiej określającej zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych Budżetu Obywatelskiego z mieszkańcami Radomia. Na tym etapie weryfikacja dotyczy m.in. kompletności wypełnienia formularza projektu, w tym listy poparcia czy lokalizacji. Konieczne jest też sprawdzenie, czy zadeklarowany koszt realizacji projektu nie przekracza 25 proc. wysokości środków na BO 2024, czyli 1 864 691 zł. Założenia projektów muszą także spełniać wymóg ogólnodostępności.

W kolejnym etapie Urząd Miejski oraz miejskie jednostki sprawdzą, czy projekty są wykonalne technicznie, czy realizacja proponowanego zadania jest możliwa w ciągu jednego roku budżetowego oraz czy szacunkowy roczny koszt utrzymania zrealizowanego projektu nie przekracza 15% kwoty przeznaczonej na jego realizację. Konieczna będzie również ocena zgodności poszczególnych projektów z prawem, w tym sprawdzenie czy ustalona lokalizacja dotyczy nieruchomości będących własnością Gminy Miasta Radomia bądź takich, do których miasto posiada prawo do dysponowania zgodne z założeniami projektu.

Ocena potrwa do 30 czerwca. Lista projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie zostanie przedstawiona do 7 lipca. Do 13 lipca autorzy projektów ocenionych negatywnie będą mogli składać odwołania, a do 31 lipca zostanie opublikowana lista projektów, które trafią na kartę do głosowania. Samo głosowanie odbędzie się w dniach 7 – 27 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 września.

Przypomnijmy, że w przyszłym roku na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczona kwota 7 mln 458 tys. złotych.

NA CZASIE

Tłumy radomian na koncercie z okazji 48. rocznicy Czerwca’76

22 czerwca 2024

Wakacje w mieście

21 czerwca 2024

Rusza kolejny sezon „Tańca pod gwiazdami”

21 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content