|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Budżet Radomia na 2024 rok uchwalony

Budżet Radomia na 2024 rok uchwalony

18 grudnia 2023
sesja_budzet-8

Rada Miejska uchwaliła przyszłoroczny budżet Radomia. – To budżet nowej nadziei na przywrócenie samorządom właściwej rangi. Potrzebne są im przede wszystkim dobrze skonstruowane źródła finansowania, by móc realizować potrzeby mieszkańców. Myślę, że ta nadzieja towarzyszy każdemu z nas, bez względu na poglądy polityczne. Wszyscy bowiem chcemy, abyśmy sami mogli decydować na przykład o tym, jakie ulice będą remontowane w Radomiu. Do tej pory brak właściwego systemu finansowania powodował, że te decyzje były przenoszone na szczebel ministerialny – mówił podczas sesji Rady Miejskiej prezydent Radosław Witkowski. Przedstawił jednocześnie radnym źródła finansowych problemów, z którymi boryka się miasto. W ciągu ostatnich 5 lat, ze względu na zbyt niską subwencję oświatową miasto dołożyło do oświaty 945 mln zł. Ubytek dochodów z tytułu PIT, już po odliczeniu rekompensat, to kwota 150 mln zł. Ponadto lata 2022-2023 to również gwałtowny wzrost wydatków spowodowany inflacją. Koszty obsługi długu zwiększyły się o 70 mln zł, wydatki na zakup mediów o 30 mln zł, a pozostałe wydatki rzeczowe – o 20 mln zł.

Projekt przyszłorocznego budżetu Radomia został przygotowany w oparciu o finansowe prognozy przedstawione przez poprzedni rząd. Zakłada on deficyt na poziomie 156,7 mln zł i nadwyżkę operacyjną, czyli różnicę pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi w wysokości 15 mln zł.

Jak co roku najwięcej pieniędzy miasto wyda na oświatę. To prawie 668 mln złotych, czyli ponad 45 proc. wszystkich wydatków miasta. Inwestycje pochłoną natomiast 236,5 mln zł, co stanowi 13,8 proc. wszystkich wydatków. Wśród największych inwestycji jest kontynuacja budowy wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego oraz trasy N-S, a także: rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, budowa bloku z mieszkaniami na wynajem, budowa kolejnego żłobka i rozpoczęcie prac związanych z dokończeniem budowy stadionu przy ul. Struga. W 2024 roku będzie kontynuowany Radomski Program Drogowy i Radomski Program Chodnikowy. W planach jest też przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania Maratońska/Dębowa, realizacja kolejnych „czynówek” i budowa ścieżek rowerowych. Z kolei wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji oświatowych jest m.in. budowa sali do gimnastyki korekcyjnej w X Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego, rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej, budowa boisk przy PSP nr 7 przy ul. Tybla oraz PSP nr 17 na osiedlu Południe oraz budowa placu zabaw przy PSP nr 12, przy ul. Kruczej.

Plan na przyszły rok obejmuje też wydatki na ochronę zdrowia. Największą inwestycją jest rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, która oznacza poprawę bezpieczeństwa i komfortu dla pacjentów, a także poprawa warunków pracy dla personelu. Oprócz tego planowane są dalsze remonty i zakupy sprzętu dla szpitalnych oddziałów, utworzenie 55 nowych miejsc w żłobkach przy ul. PCK i Batalionów Chłopskich.

Miasto planuje także rozbudowę części parku na os. Gołębiów II. W dalszym ciągu będzie też zabiegać o pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej, na przebudowę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, rewitalizację parku im. J. Ruzika, przebudowę skweru ks. Z. Domagały i skweru w obrębie ulic Kelles-Krauza/Struga/Focha/Plac Jagielloński, a także przebudowę skrzyżowań Traugutta/Waryńskiego, Traugutta/Poniatowskiego, Narutowicza/Kościuszki oraz Kusocińskiego/Żwirki i Wigury. Władze Radomia chcą również pozyskać unijne fundusze m.in. na park kulturowy, przebudowę płyty Rynku czy przebudowę fontann na ul. Żeromskiego.

W trakcie sesji, do projektu budżetu zostały wprowadzone dwie poprawki zgłoszone przez radnych. Dotyczą one wpisania do planu wydatków rozpoczęcia prac projektowych związanych z przebudową budynku przy ul. Giserskiej i utworzenia w nim hospicjum (50 tys. zł), a także odbudowy radomskiego zamku (1 tys. zł).

Za przyjęciem budżetu głosowali radni Koalicji Obywatelskiej i radny niezależny Kazimierz Woźniak. Pięcioro radnych było przeciwko, a dziewięcioro wstrzymało się od głosu.

NA CZASIE

Pomnik poległych pracowników Fabryki Broni zostanie odnowiony

01 marca 2024

Rozpoczynają się Kaziki 2024

29 lutego 2024

W hali RCS powstanie Muzeum Sportu

28 lutego 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content