|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Maria Kelles-Krauz Honorową Obywatelką Radomia

Maria Kelles-Krauz Honorową Obywatelką Radomia

5 września 2024
medal_Maria_Kelles_Krauz-2-2

Na uroczystej sesji Rady Miejskiej oficjalnie został nadany tytuł Honorowej Obywatelki Radomia Marii Kelles-Krauz. Dyplom i medal odebrał jej krewny Michał Kelles-Krauz.

Tytuł Honorowej Obywatelki Radomia, na poprzedniej sesji jednomyślnie przyznali Marii Kelles-Krauz radomscy radni. Podczas uroczystego posiedzenia rady prezydent Radosław Witkowski podkreślił, że działalność Marii Kelles-Krauz w sposób szczególny zapisała się na kartach historii Radomia. – Była ona nie tylko pierwszą kobietą w Polsce, która objęła funkcję Prezesa Rady Miejskiej, ale również aktywną działaczką społeczną, niepodległościową i oświatową. Jej zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców, zwłaszcza w okresie międzywojennym miało ogromny wpływ na rozwój Radomia. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem naszego uznania dla jej zasług i wkładu w historię Radomia – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Z propozycją nadania Marii Kelles-Krauz tytułu Honorowej wystąpiła Radomska Rada Kobiet. – Dziękuję Radzie za ten pomysł. Jednocześnie mamy dalsze plany związane z upamiętnieniem działalności Marii Kelles-Krauz. Planujemy m.in. wystąpić do Marszałka Województwa Mazowieckiego, z wnioskiem, by przyszły rok ogłosić Rokiem Marii Kelles-Krauz. Chcemy też ustanowić nagrodę jej imienia dla wyróżniającej się kobiety-społeczniczki oraz zorganizować grę miejską śladami Marii Kelles-Krauz zapowiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Maria Kelles-Krauz była zaangażowaną działaczką niepodległościową i społeczną. W czasie pierwszej wojny światowej współtworzyła struktury Polskiej Organizacji Wojskowej i Komitetu Obywatelskiego w Radomiu oraz działała w Polskiej Partii Socjalistycznej. Organizowała pomoc dla internowanych legionistów i działała w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego. W 1919 r. jako pierwsza kobieta w Polsce została  wybrana Prezesem Rady Miejskiej w Radomiu. Wybór ten miał miejsce zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych. Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny, opiekę dentystyczną w szkole, rozdawano bezpłatne podręczniki, obuwie i odzież. W 1922 r. była inicjatorką utworzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Za swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości została odznaczona Krzyżem Niepodległości.

NA CZASIE

Uliczka Tradycji 2024 – Czas milionerów

10 września 2024

Młodzi radomianie będą poznawać swoje miasto

09 września 2024

Obchody 79. rocznicy akcji rozbicia więzienia przez oddziały podziemia  niepodległościowego

09 września 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content