Na uroczystej sesji Rady Miejskiej oficjalnie został nadany tytuł Honorowej Obywatelki Radomia Marii Kelles-Krauz. Dyplom i medal odebrał jej krewny Michał Kelles-Krauz.
Tytuł Honorowej Obywatelki Radomia, na poprzedniej sesji jednomyślnie przyznali Marii Kelles-Krauz radomscy radni. Podczas uroczystego posiedzenia rady prezydent Radosław Witkowski podkreślił, że działalność Marii Kelles-Krauz w sposób szczególny zapisała się na kartach historii Radomia. – Była ona nie tylko pierwszą kobietą w Polsce, która objęła funkcję Prezesa Rady Miejskiej, ale również aktywną działaczką społeczną, niepodległościową i oświatową. Jej zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców, zwłaszcza w okresie międzywojennym miało ogromny wpływ na rozwój Radomia. To wyjątkowe wyróżnienie jest wyrazem naszego uznania dla jej zasług i wkładu w historię Radomia – mówił prezydent Radosław Witkowski.
Z propozycją nadania Marii Kelles-Krauz tytułu Honorowej wystąpiła Radomska Rada Kobiet. – Dziękuję Radzie za ten pomysł. Jednocześnie mamy dalsze plany związane z upamiętnieniem działalności Marii Kelles-Krauz. Planujemy m.in. wystąpić do Marszałka Województwa Mazowieckiego, z wnioskiem, by przyszły rok ogłosić Rokiem Marii Kelles-Krauz. Chcemy też ustanowić nagrodę jej imienia dla wyróżniającej się kobiety-społeczniczki oraz zorganizować grę miejską śladami Marii Kelles-Krauz zapowiedziała wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Maria Kelles-Krauz była zaangażowaną działaczką niepodległościową i społeczną. W czasie pierwszej wojny światowej współtworzyła struktury Polskiej Organizacji Wojskowej i Komitetu Obywatelskiego w Radomiu oraz działała w Polskiej Partii Socjalistycznej. Organizowała pomoc dla internowanych legionistów i działała w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego. W 1919 r. jako pierwsza kobieta w Polsce została wybrana Prezesem Rady Miejskiej w Radomiu. Wybór ten miał miejsce zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych. Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny, opiekę dentystyczną w szkole, rozdawano bezpłatne podręczniki, obuwie i odzież. W 1922 r. była inicjatorką utworzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Za swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości została odznaczona Krzyżem Niepodległości.