Maria Kelles-Krauz dołączyła do grona Honorowych Obywateli Radomia. Rada Miejska jednomyślnie przyjęła w wniosek Prezydenta Miasta Radosława Witkowskiego w tej sprawie.
Z inicjatywą nadania tytułu Honorowego Obywatela Radomia wystąpiła Radomska Rada Kobiet, a efektem był wniosek Prezydenta skierowany do Rady Miejskiej. „Postawa Marii Kelles-Krauz może być inspiracją dla kolejnych pokoleń Radomian a jej wkład w rozwój miasta zasługuje na tą szczególną formę upamiętnienia. Maria Kelles-Krauz swoją działalnością i zaangażowaniem na rzecz lokalnej społeczności znacząco przyczyniła się do rozwoju naszego miasta a jej nieoceniona praca na polu społecznym, kulturalnym oraz edukacyjnym jest dowodem na to, jak wielki wpływ może mieć jeden człowiek na życie innych” – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.
Maria Kelles-Krauz była zaangażowaną działaczką niepodległościową i społeczną. W czasie pierwszej wojny światowej współtworzyła struktury Polskiej Organizacji Wojskowej i Komitetu Obywatelskiego w Radomiu oraz działała w Polskiej Partii Socjalistycznej. Organizowała pomoc dla internowanych legionistów i działała w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego. W 1919 r. jako pierwsza kobieta w Polsce została wybrana Prezesem Rady Miejskiej w Radomiu. Wybór ten miał miejsce zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych. Z jej inicjatywy wprowadzono przymus szkolny, opiekę dentystyczną w szkole, rozdawano bezpłatne podręczniki, obuwie i odzież. W 1922 r. była inicjatorką utworzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu. Za swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości została odznaczona Krzyżem Niepodległości.
Uroczysta sesja związana z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Radomia Marii Kelles-Krauz odbędzie się 4 września.