W Radomiu odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 48. rocznicy protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. W obchodach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta i województwa mazowieckiego, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji społecznych, związków zawodowych oraz uczestnicy wydarzeń sprzed 48 lat.
U zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca przy kamieniu upamiętniającym bunt radomskich robotników została odprawiona msza święta. Wcześniej, uczestnicy uroczystości złożyli także kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną na fasadzie budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. To gmach, w którym przez laty mieściła się siedziba KW PZPR. To tu 48 lat temu manifestowało około 20 tysięcy robotników. Doszło do starć z oddziałami MO i ZOMO. W ich trakcie użyto gazów łzawiących i armatek wodnych. Kilkaset osób zostało zatrzymanych i brutalnie pobitych w organizowanych w aresztach i na komisariatach, na tzw. „ścieżkach zdrowia”. W procesach sądowych, toczących się przez następne miesiące, 25 osób skazano na karę więzienia. Około 170 osób zostało skazanych przez kolegia do spraw wykroczeń. Wielu uczestników protestu straciło pracę.
– Jak co roku, rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Wystąpienie robotników z naszego miasta zapoczątkowało proces przemian ustrojowych w Europie środkowo-wschodniej. Radomski Czerwiec zaowocował bowiem powstaniem, krótko po proteście, jawnej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a kolejne wydarzenia torowały już rozpoczętą drogę do wolności. Dziękujemy wszystkim, którzy w tamtych trudnych dniach okazali niezłomność i odwagę. Naszym wspólnym zadaniem jest to, by pamięć o Radomskim Czerwcu 76 na zawsze pozostała żywa. Pamiętajmy o naszej historii i bądźmy dumni z naszego dziedzictwa. Niech duch solidarności i odwagi, który towarzyszył tamtym wydarzeniom, będzie dla nas inspiracją na co dzień – mówił, podczas uroczystości, prezydent Radosław Witkowski.
Obchody 48. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego trwały od zeszłego tygodnia. Ich organizatorami byli: radomski samorząd, Zarząd Regionu ZSZZ Solidarność Ziemia Radomska oraz Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76.