|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

MPK kupuje nowe autobusy

MPK kupuje nowe autobusy

21 marca 2024
image00006

Pięć fabrycznie nowych autobusów miejskich klasy maxi 12 m, marki MAN Lion’s City 12, zasili jesienią flotę radomskiego MPK. Dostarczy je konsorcjum firm: PKO Leasing S.A. oraz MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Cena ofertowa 5-letniego leasingu operacyjnego wynosi 7 133 918 zł netto. Dziś w siedzibie spółki została podpisana umowa w tej sprawie.

Każdy z autobusów pomieści 98 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących. Dodatkowo posiadać będzie stanowisko na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Autobusy będą klimatyzowane, w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy pojazd wyposażony będzie w wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów, 3 podwójne porty USB, umożliwiające pasażerom ładowanie baterii urządzeń mobilnych oraz kasowniki dotykowe, w tym jeden z funkcją terminala płatniczego. Silniki autobusów spełniać będą rygorystyczną normę emisji spalin EURO-6, porównywalną z niską emisją autobusów gazowych. Na ulice Radomia nowe MAN-y wyjadą w październiku br.

– Systematycznie wymieniamy tabor autobusowy w naszym mieście. W sumie, w ciągu ostatnich 9 lat kupiliśmy ponad 60 nowych pojazdów. Z jednej strony chcemy zapewnić pasażerom komunikacji miejskiej komfort i bezpieczeństwo, a jednocześnie stawiamy na rozwój ekologicznego transportu. Dziś już ponad połowa autobusów to pojazdy nisko- i zeroemisyjne, w tym 25 autobusów z napędem elektrycznym. Jesteśmy absolutnie w awangardzie jeśli chodzi o polskie miasta. A w naszych planach są kolejne zakupy elektryków. Oczywiście nie rezygnujemy też z pojazdów zasilanych olejem napędowym, takich jak te, które teraz kupuje nasza spółka. Chcemy dysponować pojazdami o różnym napędzie, by być przygotowanym na różne, niezależne od nas okoliczności – mówi prezydent Radosław Witkowski.

W najbliższych planach spółki jest pozyskanie 32 autobusów elektrycznych za rekordową kwotę ponad 120 mln zł. Dwadzieścia z nich MPK zamierza kupić w ramach projektu złożonego do Programu Zielony Transport Publiczny (faza III) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakładając uzyskanie dofinansowania w kwocie ponad 73 mln zł. Kolejnych 12 zakupi i przekaże Spółce Gmina Miasta Radomia, korzystając ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Podpisanie umowy na dostawę autobusów, poprzedziło uroczystość wręczenia tytułu Lidera Transportu Publicznego 2023 w kategorii „Zielony Transport Publiczny”, przyznanego przez Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego, zrzeszającego przewoźników i organizatorów komunikacji miejskiej. Okazjonalną statuetkę, wręczyli prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu członkowie kapituły nagrody: Jan Kuźmiński – prezes Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz Tomasz Fulara – prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

NA CZASIE

Budżet Obywatelski 2025. W poniedziałek wyniki głosowania

19 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Będzie bezpiecznej. Nowe oświetlenie na ulicy Zakopiańskiej gotowe

17 lipca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content