|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza wręczona

16 września 2023
gala_Gombrowicz_nagrody-32

Jakub Nowak, autor powieści „To przez ten wiatr” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To nagroda przyznawana za najlepszy debiut literacki. Finałowa gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych.
Nagrodzona książka to fikcyjna, ale oparta na faktach historia znajomości Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza w Stanach Zjednoczonych. – Kiedyś przeczytałem reportaż historyczny o wyprawie Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza wraz z kilkorgiem innych ludzi. Pojechali oni do Stanów Zjednoczonych wmawiając sobie i światu, że będą tam farmerami. Jednocześnie wiedziałem, że to był ten moment, kiedy zaczynał się domniemamy romans pomiędzy Modrzejewską i Sienkiewiczem. Uznałem, że to mógłby być dobry punkt wyjścia do napisania własnej powieści o tym, co mogło się tam wydarzyć – opowiadał Jakub Nowak.. Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza otrzymał 40.000 zł oraz lornetkę, nawiązującą do ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza. Z kolei na rezydencję literacką do Vence we Francji pojedzie Wiktoria Bieżuńska, autorka książki „Przechodząc przez próg zagwiżdżę”.
Nagrody w wysokości 5.000 zł otrzymali także pozostali nominowani: Olga Górska „Nie wszyscy pójdziemy do raju”, Urszula Honek „Białe noce” i Sabina Jakubowska, „Akuszerki”.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza jest uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. – Radom na tej mapie literackiej, dzięki Nagrodzie Gombrowicza bardzo mocno się zaznaczył i jesteśmy z tego dumni. Mam nadzieję, że możliwość nadrukowania na okładce swojej książki „laureat” albo „nominowany do Nagrody Gombrowicza” otworzy niejedne drzwi i pomoże w rozwoju dalszej kariery – mówił, podczas uroczystej gali, wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została przyznana już po raz ósmy. Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. – Kultura, literatura potrafi przetrwać każde warunki, każdą demagogię i każde zamieszanie, każdą nawet katastrofę. Myślę, że wszyscy ci, którzy się znajdują w tej sali właśnie w to wierzą i dlatego spotykamy się już po raz ósmy, a ja zapewniam, że nie po raz ostatni. Liczę, że dzisiaj piękne słowa jeszcze nie raz będziemy mogli tutaj usłyszeć, ale przede wszystkim na to, że po ogłoszeniu werdyktu, weźmiemy się za czytanie – powiedział Mateusz Tyczyński.
Finałowa gala Nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych. Zakończył ją koncert Błażeja Króla.

Organizatorami Nagrody i festiwalu Opętani Literaturą, który jej towarzyszy są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

NA CZASIE

Wkrótce rozpocznie się przebudowa ulicy Wolanowskiej. Umowa podpisana

23 kwietnia 2024

Pomieszczenia w Kamienicy Deskurów do wynajęcia

23 kwietnia 2024

Radosław Witkowski zwycięzcą II tury wyborów samorządowych.

22 kwietnia 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content