|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu

Obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu

8 września 2023
areszt_karetka_wopr-27

W Radomiu odbyły się obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą umieszczoną przy ul. Malczewskiego 1, upamiętniającą wydarzenie, które miało miejsce 9 września 1945 roku. Następnie została odprawiona msza św. w kościele garnizonowym, a kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej Okręgu „Jodła” przy ul. Niedziałkowskiego.

– Jak co roku oddajemy dziś hołd bohaterskim uczestnikom wydarzenia, które zapisało się na kartach historii walki o wolną Polskę. To historia ludzi, którzy dla Ojczyzny narażali własne życie. Ludzi, dla których walka o wolną Polskę była najwyższym nakazem. Dziękuję wszystkim tym, którzy pamięć o bohaterach tamtego czasu, o ludziach wiernych swojej Ojczyźnie przez lata pielęgnowali – mówiła wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

9 września 1945 roku, grupa około 150 żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia”, nie bacząc na niebezpieczeństwo przeprowadziła akcję, w wyniku której z więzienia UB zostało uwolnionych około 300 osób. Najwyższą ofiarę poniosło wówczas trzech żołnierzy Armii Krajowej. Wielu trafiło później do więzienia.

NA CZASIE

Przed nami obchody 48. rocznicy Czerwca 76

24 maja 2024

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

23 maja 2024

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już po ocenie

21 maja 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content