|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu

Obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu

8 września 2023
areszt_karetka_wopr-27

W Radomiu odbyły się obchody 78. rocznicy akcji rozbicia więzienia w Radomiu przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego „Harnasia”. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą umieszczoną przy ul. Malczewskiego 1, upamiętniającą wydarzenie, które miało miejsce 9 września 1945 roku. Następnie została odprawiona msza św. w kościele garnizonowym, a kolejna część uroczystości odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej Okręgu „Jodła” przy ul. Niedziałkowskiego.

– Jak co roku oddajemy dziś hołd bohaterskim uczestnikom wydarzenia, które zapisało się na kartach historii walki o wolną Polskę. To historia ludzi, którzy dla Ojczyzny narażali własne życie. Ludzi, dla których walka o wolną Polskę była najwyższym nakazem. Dziękuję wszystkim tym, którzy pamięć o bohaterach tamtego czasu, o ludziach wiernych swojej Ojczyźnie przez lata pielęgnowali – mówiła wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

9 września 1945 roku, grupa około 150 żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pod dowództwem Stefana Bembińskiego „Harnasia”, nie bacząc na niebezpieczeństwo przeprowadziła akcję, w wyniku której z więzienia UB zostało uwolnionych około 300 osób. Najwyższą ofiarę poniosło wówczas trzech żołnierzy Armii Krajowej. Wielu trafiło później do więzienia.

NA CZASIE

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

24 września 2023

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny

23 września 2023

Na Michałowie powstanie 90 mieszkań na wynajem

21 września 2023

Serwisy specjalne

Visit Radom
copradom
invest
konsultacje
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content