Zbliża się 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne, oficjalne uroczystości z Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada na Rynku, ale wydarzenia związane z obchodami rocznicy potrwają tydzień.
Program obchodów:
8 listopada, godz. 11.30 – XX Marsz Wolności „Z marzeń o wolności rodzi się przyszłość”
Organizatorem marszu jak co roku jest społeczność VI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Kochanowskiego w Radomiu.
Program:
– godz. 11.30 – rozpoczęcie uroczystości na pl. Corazziego;
– godz. 11.50 – przemarsz ul. Żeromskiego na pl. Konstytucji 3 Maja, złożenie wiązanki na Grobie Nieznanego Żołnierza, przemarsz pod pomnik Czynu Legionów w Rynku;
– godz. 12.10 – uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Czynu Legionów.
8 listopada, godz. 18.00 – „Niepodległa, Niepokorna” – koncert pieśni i piosenek patriotycznych
Koncert w wykonaniu podopiecznych Domu Kultury Borki oraz Studium wokalno-aktorskiego Uwolnij Swój Głos. Koncert „Niepodległa, Niepokorna” jest już stałą tradycją DK Borki. Teksty śpiewanych utworów będą wyświetlane na tle sceny, zachęcając do wspólnego ich wykonywania przez występującą młodzież oraz obecną na sali publiczność. Wstęp wolny.
10 listopada, godz. 10.30 – XIV Rowerowy Rajd Niepodległości
Z okazji Święta Niepodległości miłośnicy jazdy terenowej spotkają się przed MDK przy ul. Słowackiego 17 w celu upamiętnienia nauczycieli pomordowanych podczas wojny oraz zapalą świece. Następnie w strojach narodowych na rowerach przejadą do lasu Kapturskiego (ul. Janiszewska 48) na spotkanie przy ognisku.
11 listopada, godz. 12.00 – obchody główne 106. rocznicy odzyskania niepodległości
Program:
– godz. 12.00 – msza św. w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu;
– godz. 13.15 – przemarsz uczestników pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku;
– godz. 13.35 – wystawienie warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, Odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów, wiązanka melodii Orkiestry Wojskowej w Radomiu.
Organizatorzy: Dowódca Garnizonu Radom, Prezydent Miasta Radomia. Wstęp wolny.
11 listopada, godz. 10.00 – XII Radomski Bieg i Marsz Niepodległości
Uczestnicy dorocznego Biegu Niepodległości będą mieli do pokonania 4 pętle ulicami Radomia oraz ścieżkami Parku Kościuszki. Do zdobycia piękne odlewane medale oraz koszulki okolicznościowe. Oprócz biegu odbędzie się też marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Start jest planowany na godz. 10.00 przez Urzędem Miejskim, ul. Żeromskiego 53. Tradycyjnie zgłoszenia online za pośrednictwem serwisu SportManiacs są możliwe do dnia poprzedzającego dzień wydawania pakietów startowych, tj. do 8 listopada 2024.
11 listopada, godz. 10:00-13:00 – Gra terenowa „PatrioTYzm – podaj dalej!”
Do udziału w grze zapraszają Radomskie Harcerki ZHR oraz Centrum Organizacji Pozarządowych. Uczestnicy mogą się stawić na starcie w dowolnym momencie, w godz. 10.00 – 13.00 i we własnym tempie wykonać przewidziane zadania. Czas udziału zależy tylko od uczestników. Przejście całej gry trwa około 30 minut.
11 listopada, godz. 18.00 – koncert z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości
W sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej wystąpi wybitnie utalentowany Jakub Kuszlik, laureat IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim, a także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy, półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn. W 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w USA oraz III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii. Jakub Kuszlik jest także finalistą i laureatem Nagrody Młodego Jury Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu 2024.
W programie koncertu m.in. utwory Fryderyka Chopina. Ceny biletów: bilet normalny 20 zł, bilet ulgowy 18 zł.
11 listopada, godz. 19.00 – „Koncert Niepodległości”
Koncert, podczas którego będzie można usłyszeć muzyczne szlagiery o tematyce wolnościowej i niepodległościowej, w aranżacjach akustycznych zespołu Mistrz i Małgorzata. Koncert poprowadzi Bartosz Bednarczyk. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego pt. Szlakiem zastępów cieni.
Organizator: Hufiec ZHP Radom-Miasto. Miejsce: Centrum Organizacji Pozarządowych – patio Kamienicy Deskurów. Wstęp wolny.
12 listopada, godz. 18.00 -Retrospotkanie 62: „Konfederacja Radomska 1767 – Bar czy Targowica?”
Tuż po Narodowym Święcie Niepodległości, upamiętniającym wyczekiwane przez wiele pokoleń Polaków odzyskanie suwerenności, tematem Retrospotkania będą wydarzenia, które przyczyniły się do upadku I Rzeczpospolitej. Zapewne niewielu radomian słyszało o Konfederacji Radomskiej z 1767 r., a jedynie nieliczni wiedzą, jakie miała znaczenie. Przyszła zatem pora, aby o tym porozmawiać, przybliżyć historyczne, polityczne i społeczne konteksty wydarzenia oraz spróbować udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie: czy Konfederacja Radomska to Bar, czy Targowica…? Pomysłodawcą tematu spotkania i prelegentem będzie Krzysztof Szewczyk – nauczyciel historii, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Wstęp wolny.
14 listopada, godz. 18.00 – „Naszej Niepodległej” – wieczór poezji patriotycznej
W RKŚTiG Łaźnia odbędzie się kolejna edycja wieczoru poezji patriotycznej, podczas którego będzie można usłyszeć wiersze w interpretacji przedstawicieli różnych środowisk i grup zawodowych, działających w Radomiu, m.in. przedstawicieli władz miasta, polityków, służby mundurowe czy pracowników placówek kultury. Będzie też można wysłuchać pieśni i piosenek w wykonaniu Cezarego Jawoszka, Anny Pawłowskiej – Jóźwik oraz Kamila Jóźwika. Nad całością czuwać będzie dh Zofia Falkiewicz z Hufca ZHP Radom – Miasto. Wstęp wolny.