|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

6 listopada 2023
obchody_niepodleglosci-18

W sobotę, 11 listopada w Radomiu odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Radomia Radosław Witkowski zaprasza do udziału w uroczystościach, w tym do wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego.

Program oficjalnych uroczystości:

godz. 12.00 – msza św. w katedrze;

godz. 13.15 – przemarsz uczestników pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku;

godz. 13.35 –  wystawienie warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, odśpiewanie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów, wiązanka melodii w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Radomiu.

Organizatorami uroczystości są: Dowódca Garnizonu Radom i Prezydent Miasta Radomia.

Pozostałe wydarzenia organizowane w Radomiu z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości:

10 listopada, godz. 11.00
XIX Marsz Wolności

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości społeczność VI LO im. J. Kochanowskiego tradycyjnie organizuje Marsz Wolności, tym razem pod hasłem „Z szacunku do przyszłości, z troską o przyszłość”. Marsz przejdzie z pl. Corazziego ul. Żeromskiego do rynku, gdzie zakończy się uroczystością pod pomnikiem Czynu Legionów.

10 listopada 2023 roku
Międzyszkolny Konkurs Wokalny „Dla Niepodległej”

Międzyszkolny Konkurs Wokalny Dla Niepodległej organizowany jest z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W konkursie wezmą udział uczniowie klas 1-3 radomskich szkół podstawowych. Z każdej szkoły wystąpi jeden uczeń, który wykona utwór patriotyczny nieprzekraczający 4 minuty. Jury po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyzna nagrody w kategorii 1,2,3 miejsca oraz wyróżnienia. Wydarzenie pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia.
Miejsce i organizator: PSP Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu.

10 listopada 2023 roku, godz. 17.30
Koncert „Niepodległa Niepokorna”

Koncert upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, wykonany przez dzieci uczęszczające na zajęcia wokalne w Domu Kultury Borki.
Wstęp wolny.
Miejsce: Dom Kultury Borki.

10 listopada 2023 roku, godz. 18.00
„Naszej Niepodległej”

Wieczór poezji  z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zgromadzona publiczność będzie miała okazję wysłuchać interpretacji wierszy o  tematyce patriotycznej przez reprezentantów różnych środowisk działających w Radomiu. Usłyszymy m.in. przedstawiciela służby zdrowia, policji, straży pożarnej, aktorów, poetów, polityków, spółdzielni mieszkaniowych, ośrodków kultury, członków ZHP. Nie zabraknie pieśni i piosenek w wykonaniu uczniów i absolwentów V LO im R. Traugutta , przy fortepianie  zaś zasiądzie Robert Grudzień.
Miejsce: RKŚTiG ŁAŹNIA, ul. Żeromskiego 56.
Wstęp wolny.

11 listopada 2023 roku, godz. 18.00
Koncert „Zapomniane Skarby Muzyki Polskiej”

Wykonawcy: Tomasz Pawłowski – fortepian,  Andrzej Wojciechowski – klarnet, klarnet basetowy, Jarosław Praszczałek – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna. W programie: Feliks Janiewicz – Divertimento, Beniamin Baczewski – Concerto for basset clarinet, Wojciech Albert Sowiński – II Koncert fortepianowy G-dur, Jarosław Praszczałek – Independent Day for clarinet, piano and string orchestra. Z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości Radomska Orkiestra Kameralna wraz ze świetnymi solistami  zaprezentuje muzykę przenikniętą polską duszą. Jednak tym razem będą to utwory mniej znane, a warte przypominania.
Wstęp płatny.
Miejsce: sala Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

11 listopada 2023 roku, godz. 18.00
„Koncert Wolności”

Podczas koncertu usłyszeć będzie można akustyczne aranżacje przebojów polskiej piosenki o tematyce wolnościowej  z  lat 70, 80, 90 XX wieku. Aranżacje utworów takich wykonawców jak Kult, Obywatel G.C., Maanam, Jacek Kaczmarski, Chłopcy z Placu Broni i wielu innych zaprezentuje zespół Mistrz i Małgorzata.
Organizatorzy: Hufiec ZHP Radom-Miasto, Centrum Organizacji Pozarządowych
Miejsce: patio Kamienicy Deskurów.
Wstęp wolny.

11 listopada 2023 roku, godz. 10.00
Bieg Niepodległości

Bieg jest organizowany wspólnie ze stowarzyszeniem Biegiem Radom. Uczestnicy będą mieli do pokonania 10-kilometrowa trasę biegu lub 5-kilometrową trasę marszu nordic walking, która będzie prowadziła ulicami w centrum miasta. W tym roku w ramach Biegu Niepodległości odbędzie się również bieg charytatywny dla Adasia i Kamilka na symbolicznym dystansie około 1,5 kilometra.
Start i meta biegu będą usytuowane na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie: https://sportmaniacs.com/pl/services/inscription/xi-radomski-bieg-i-marsz-niepodlegoci?fbclid=IwAR1ZjCYuVl6bYPt8PxO5ulNr79nvir3k7oI3ZcDMZoyfmnhwLYMHApUbJg

12 listopada 2023 roku, godz. 18.00
„Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego”

Z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, odbędzie się pokaz filmu pt. Malowane Polski Zmartwychwstanie według Jacka Malczewskiego. To fabularyzowany dokument opowiadający o życiu i twórczości najwybitniejszego polskiego malarza symbolisty, który zwykł mawiać o sobie: wierny radomiak. Obraz, będący barwną i sentymentalną podróżą przez całą biografię Malczewskiego, wskazuje na historyczno – patriotyczne i kulturowe źródła jego twórczych inspiracji.
Organizatorzy: Hufiec ZHP Radom-Miasto, Centrum Organizacji Pozarządowych, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Miejsce: patio Kamienicy Deskurów.
Wstęp wolny.

NA CZASIE

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

18 czerwca 2024

Bieg z historią w tle

16 czerwca 2024

Zbliża się 48. rocznica Czerwca 76

14 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content