|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Powstał program rozwoju terenów zieleni w Radomiu

Powstał program rozwoju terenów zieleni w Radomiu

30 sierpnia 2023
park_poludnie-8

Modernizacja i rozbudowa istniejących parków i skwerów, urządzanie nowych terenów zieleni, nasadzenia w pasach drogowych czy tworzenie zielonych dziedzińców – to tylko niektóre z całego szeregu działań, jakie znalazły się w przyjętym przez Radę Miejską  „Programie rozwoju terenów zieleni w Radomiu”. – Zieleń to jeden z czynników decydujących o komforcie życia w mieście. Wpływa na mikroklimat miasta, zapewnia cień, tworzy bariery ochronne tłumiące hałas i oczywiście poprawia estetykę. Dlatego przygotowaliśmy spójną koncepcję rozwoju terenów zieleni w mieście. Program obejmuje tworzenie nowych publicznych terenów zieleni, odtwarzanie zieleni na terenach zdegradowanych, a także racjonalną gospodarkę już istniejącymi zasobami – mówi wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

W trakcie prac nad programem powstał katalog działań, w którym znalazły się m.in. takie przedsięwzięcia jak: modernizacja skweru księdza Domagały, rewitalizacja parku im. Ruzika, rewitalizacja skweru przy placu Jagiellońskim, budowa Parku Kulturowego Stary Radom, kontynuacja budowy istniejących parków, remont skweru pomiędzy ul. Waryńskiego, Traugutta, Prażmowskiego. W programie zostało też ujętych wiele propozycji tworzenia zupełnie nowych terenów zieleni, w tym budowa nowych małych parków czy zieleńców. W programie zostało ujęte również tworzenie: „zielonych dróg” polegające na przebudowie i odtworzeniu zadrzewień pasów drogowych, „zielonych dziedzińców”, czyli odtwarzanie zieleni przy zabudowie wielorodzinnej oraz „zielonych klas” – miejsc przy placówkach oświatowych, gdzie wśród zieleni dzieci i młodzież będzie uczyć się i wypoczywać. W dokumencie uwzględnione zostały również liczne zadania z zakresu ochrony przyrody poprzez ustanawianie nowych pomników przyrody czy użytków ekologicznych. To również „dzikie zakątki”, które będą ostoją dla pożytecznych organizmów: ptaków, ssaków czy owadów. Wszystkie działania ujęte w programie mają na celu zwiększenie retencji wody oraz różnorodności biologicznej.

– Zakładamy oczywiście, że znaczna część tych przedsięwzięć będzie realizowana przy udziale funduszy zewnętrznych – zarówno europejskich jak i krajowych. Opracowany katalog działań ma ułatwić instytucjom miejskim przygotowanie harmonogramów prac, projektów budżetów czy wniosków o pozyskanie funduszy, a mieszkańcom – np. opracowywanie i zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego – dodaje wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Projekt „Programu rozwoju terenów zieleni w Radomiu” był poddany konsultacjom społecznym. Propozycje działań wymienionych w programie są spójne z „Planem adaptacji do zmian klimatu miasta Radomia do 2030 r.”

Program Rozwoju Terenów Zieleni w Radomiu

NA CZASIE

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

24 września 2023

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny

23 września 2023

Na Michałowie powstanie 90 mieszkań na wynajem

21 września 2023

Serwisy specjalne

Visit Radom
copradom
invest
konsultacje
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content