|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Prezydent Radosław Witkowski: Działania prowadzone w Kamienicy Deskurów Centrum sprawiają, że Radom staje się lepszym miastem

Prezydent Radosław Witkowski: Działania prowadzone w Kamienicy Deskurów Centrum sprawiają, że Radom staje się lepszym miastem

30 stycznia 2024
kamienica_deskurow_NGO_RW_MT-14

– To miejsce jest znakomicie wykorzystywane przez trzeci sektor. Jeśli ktoś wątpił w sens rewitalizacji Kamienicy Deskurów, był w błędzie. Dziś prowadzone w tym miejscu działania sprawiają, że Radom staje się lepszym miastem – mówił prezydent Radosław Witkowski podczas spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które znalazły swoje miejsce w odnowionej kamienicy w Rynku.

Centrum Organizacji Pozarządowych działa w Kamienicy Deskurów już ponad dwa lata. Przygotowane pomieszczenia na co dzień służą stowarzyszeniom i fundacjom, dla których brak odpowiedniej bazy lokalowej stanowił poważne utrudnienie i często uniemożliwiał realizację zamierzeń. Obecnie w Kamienicy Deskurów prawie 60 organizacji ma swój adres rejestrowy i korespondencyjny. Na powierzchni ponad 1500 metrów kwadratowych regularnie odbywają się wydarzenia, organizowane przez lokalne NGO. Obiekt jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, który jest udostępniany organizacjom pozarządowym. Tylko w 2023 roku roku przestrzenie COP zostały udostępnione ponad 2 tysiące razy. – To dowód ogromnej aktywności radomskich NGO, które wykorzystują tę przestrzeń do organizacji wydarzeń, spotkań, warsztatów i innych inicjatyw. Ta liczba świadczy o dynamicznym i intensywnym życiu społecznym, które rozkwita w Kamienicy Deskurów – podkreślił prezydent.

Rewitalizacja Kamienicy Deskurów była jednym z działań mających na celu zmianę oblicza Miasta Kazimierzowskiego. Od początku założeniem władz miasta było stworzenie miejsca, które stanie się sercem działań społecznych, kulturalnych i edukacyjnych prowadzonych przez radomskie organizacje pozarządowe, przy wsparciu COP. Obecnie Kamienica Deskurów jest miejscem organizacji licznych konferencji, spotkań, koncertów oraz wystaw, m.in. fotograficznych. Swoje miejsce w tej przestrzeni znajdują również osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy, którzy mogą uczestniczyć w zajęciach kulturalnych czy związanych z poprawą kondycji fizycznej. – Rewitalizacja Kamienicy Deskurów wraz z wyposażeniem kosztowała 37 mln złotych, z czego większość to były fundusze unijne. To były bardzo dobrze wydane pieniądze. Powstała rewelacyjna przestrzeń. W zeszłym roku, w samym patio odbyło się 101 większych wydarzeń. Centrum Organizacji Pozarządowych ma też ogromny wkład w rewitalizację społeczną Miasta Kazimierzowskiego. Zarówno w kamienicy jak i w Rynku zrealizowanych kilkanaście projektów, na które organizacje pozarządowe pozyskiwały finansowe wsparcie – mówił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Przestrzeń, którą dysponuje Centrum Organizacji Pozarządowych okazała się też bardzo przydatna w czasie największego kryzysu związanego z agresją Rosji na Ukrainę. Wolontariusze radomskich NGO wspólnie z miastem udzielili pomocy kilkunastu tysiącom obywateli Ukrainy.

Działalność Centrum Organizacji Pozarządowych to nie tylko udostępnianie przestrzeni i pomoc w organizacji wydarzeń. Pracownicy COP udzielili w zeszłym roku ponad 700 porad organizacjom w zakresie m.in. funkcjonowania i działalności NGO, rozliczania dotacji, zakładania stowarzyszeń i fundacji, prowadzenia dokumentacji organizacji pozarządowych.

NA CZASIE

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

18 czerwca 2024

Bieg z historią w tle

16 czerwca 2024

Zbliża się 48. rocznica Czerwca 76

14 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content