|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Radom będzie rozwijał współpracę z Magdeburgiem

Radom będzie rozwijał współpracę z Magdeburgiem

5 października 2023
magdeburg_RW_KK-10

Edukacja, kultura, wolontariat, sport i gospodarka – to obszary w jakich władze Radomia chcą zacieśnić współpracę z niemieckim Magdeburgiem. O kontynuacji dotychczasowych i realizacji nowych projektów prezydent Radosław Witkowski rozmawiał z Simone Borris, nową burmistrz partnerskiego miasta. – W pełni zgadzam się z opinią, że nie ma nic gorszego dla współpracy międzynarodowej niż stagnacja. Oczywiście mamy przykłady dobrej współpracy pomiędzy Radomiem a Magdeburgiem. Wspólnie uczestniczyliśmy w akcji pomocy Ukrainie, a młodzi zawodnicy Radomiaka, na zaproszenie władz Magdeburga, uczestniczyli w międzynarodowym turnieju. Chcemy kontynuować współpracę w dziedzinie sportu, ale interesuje nas też współpraca na wielu innych płaszczyznach, w tym edukacyjnej. Zależy nam również na tym, by pomóc radomskim przedsiębiorcom w nawiązaniu kontaktów i realizacji wspólnych projektów z firmami z Magdeburga – mówi prezydent Radosław Witkowski. – Po dzisiejszej rozmowie jestem przekonana, że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Uważam, że jest dobra płaszczyzna do współpracy i bardzo się cieszę z projektów, które tutaj omówiliśmy, i które planujemy wspólnie realizować – mówi burmistrz Magdeburga Simone Borris.

Wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska podkreśla, że współpraca z Magdeburgiem na płaszczyźnie edukacyjnej jest naturalna. W mieście już od wielu lat działa na przykład VI Liceum Ogólnokształcące z klasami dwujęzycznymi, które należy do najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. – Chcemy tę współpracę zacieśnić poprzez udział w programie Erasmus, a także poprzez wymianę międzynarodową, której szczegóły zamierzamy wypracować podczas bezpośrednich rozmów. Jest też przestrzeń do współpracy na poziomie szkół podstawowych, aby nasze dzieci wraz z nauczycielami mogły jeździć do Magdeburga i pogłębiać swoją znajomość języka niemieckiego – mówi wiceprezydent.

Wśród omawianych propozycji współpracy była też m.in. wymiana wolontariuszy czy możliwość udziału radomskich firm w przedświątecznym kiermaszu w Magdeburgu.

NA CZASIE

Przed nami obchody 48. rocznicy Czerwca 76

24 maja 2024

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

23 maja 2024

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już po ocenie

21 maja 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content