|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Radom ma Rzecznika Praw Ucznia

Radom ma Rzecznika Praw Ucznia

22 maja 2023
rzecznik_ucznia_KK-14

Radom ma Rzecznika Praw Ucznia. To odpowiedź na postulat zgłoszony przez Młodzieżową Radę Miasta. Tę funkcję władze miasta powierzyły Kamili Pszczółce – pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2.

– Kilka tygodni temu do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół średnich została skierowana ankieta. Jej wyniki nie pozostawiły wątpliwości. Uczniowie chcą powołania Rzecznika Praw Ucznia. Jednocześnie z ankiet wynikało, że najchętniej młodzież widziałaby na tym stanowisku psychologa lub pedagoga, który na co dzień zajmuje się problemami uczniów. Przy wyborze rzecznika uwzględniliśmy tę opinię – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Kamila Pszczółka pracuje jako pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej od prawie 18 lat. Jest też mediatorem rodzinnym i rówieśniczym. – Pracuję z dziećmi i młodzieżą od wielu lat i jestem głęboko przekonana, że taka funkcja jak Rzecznik Praw Ucznia jest bardzo potrzebna. Uczniowie potrzebują wsparcia, potrzebują kogoś, kto pomoże im w trudnych sytuacjach, kiedy nie potrafią lub nie mają siły, by o swoje prawa się upomnieć. Mam nadzieję, że moje doświadczenie będzie wsparciem dla uczniów i uczennic radomskich szkół – mówi Kamila Pszczółka.

Z inicjatywą powołania Rzecznika Praw Ucznia wyszła Młodzieżowa Rada Miasta. – Jesteśmy świadkami wielu nadużyć statutów szkół. Są trudności w relacjach pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz między samymi uczniami. Zaledwie 1/4 ankietowanych uważa, że prawa ucznia są w ich szkołach przestrzegane. Ankieta wykazała także powszechność zjawiska przemocy rówieśniczej. Połowa respondentów twierdzi, że w ich szkołach dochodzi do takich przypadków. W szkołach powszechny jest też hejt. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą przyczynimy się do poprawy tej sytuacji – mówi Mikołaj Maksymiuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Rzecznik Praw Ucznia oficjalnie rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu. Dyżury w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy ul. Kujawskiej będą się odbywały w środy od godz. 10.00 do 12.00 oraz w czwartki w godz. 16.00 – 18.00. Możliwy będzie także kontakt mailowy i telefoniczny.

NA CZASIE

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

24 września 2023

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny

23 września 2023

Na Michałowie powstanie 90 mieszkań na wynajem

21 września 2023

Serwisy specjalne

Visit Radom
copradom
invest
konsultacje
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content