|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Radomianie świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Radomianie świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2023
swieto_niepodleglosc_RW-62

Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta, służb mundurowych oraz przedstawicieli organizacji społecznych i młodzieży w Radomiu odbyły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęła je msza św. w katedrze, po której uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek. Tu radomianie wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, został odczytany Apel Pamięci, a pod pomnikiem Czynu Legionów zostały złożone kwiaty.
Prezydent Radosław Witkowski, oddając hołd bohaterom niepodległej Rzeczpospolitej, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, podkreślił, że dziś naszym wspólnym zadaniem jest strzec daru wolności, który nie został nam dany raz na zawsze. – Zadaniem, które postawiła przed nami wszystkimi historia jest troska o trwałość naszych sojuszy politycznych i militarnych oraz o wartości, na których zostały one zbudowane. Patriotyzm to bowiem nie tylko duma z historii i narodowych symboli. To także wola i umiejętność budowania wspólnoty i wzmacniana więzi z sojusznikami w Unii Europejskiej i w NATO. To budowanie relacji, które muszą być wyjątkowo silne w tych niepewnych czasach. 15 października niewątpliwie uczyniliśmy ważny krok w tym kierunku. Powiedzieliśmy jednoznacznie, że chcemy Polski demokratycznej, praworządnej i tolerancyjnej. Polski, pod której flagą znajdzie się miejsce i szacunek dla każdego. Tak, jak 105 lat temu w sercach Polaków zagościła wielka nowa nadzieja, tak i dziś z optymizmem możemy spoglądać w przyszłość – mówił prezydent.
Oficjalne uroczystości poprzedził doroczny Radomski Bieg Niepodległości, zorganizowany tradycyjnie przez Stowarzyszenie Biegiem Radom. Wzięło w nim udział ponad 400 zawodników. 10-kilometrowa trasa biegu i 5-kilometrowa trasa marszu nordic walking prowadziła ulicami w centrum miasta. Wygrał Tomasz Biskupski z LKS Rudnik, drugi był Piotr Jastal z Rudnika, a trzeci radomianin, Jakub Gałasiewicz. Wśród pań najlepsza okazała się Kamila Pobłocka-Dobrowolska.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z obchodów: https://www.facebook.com/radoslaw.witkowski.RADOM/videos/240857005440279

NA CZASIE

Wkrótce rozpocznie się przebudowa ulicy Wolanowskiej. Umowa podpisana

23 kwietnia 2024

Pomieszczenia w Kamienicy Deskurów do wynajęcia

23 kwietnia 2024

Radosław Witkowski zwycięzcą II tury wyborów samorządowych.

22 kwietnia 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content