|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Radosław Witkowski podsumował 9 lat pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Radomia

Radosław Witkowski podsumował 9 lat pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Radomia

11 grudnia 2023
prezydent_podsumowanie-39

Prezydent Radosław Witkowski zapowiedział, że ponownie będzie się ubiegał o urząd Prezydenta Miasta Radomia. Swoją decyzję o starcie w przyszłorocznych wyborach samorządowych ogłosił podczas uroczystego podsumowania 9 lat pracy na obecnym stanowisku.

W spotkaniu, które odbyło się w Kamienicy Deskurów, wzięli udział m.in. radni, byli i obecni pracownicy Urzędu Miejskiego, dyrektorzy miejskich jednostek oraz prezesi komunalnych spółek. Prezydent Radosław Witkowski na wstępie przypomniał w jakiej sytuacji był Radom w 2014 roku. – Rozpadająca się aleja Wojska Polskiego, drzewka wyrastające na dachu sypiącej się kamienicy Deskurów, wielka dziura po pomniku na placu Jagiellońskim, słynny daszek na stadionie Radomiaka czy kilkaset ulic z gruntową nawierzchnią. Taki Radom zastałem obejmując urząd prezydenta. Jednocześnie zobowiązałem się, że razem zmienimy nasze miasto. Że stanie się ono przyjazne dla wszystkich i będziemy dumni z miejsca w którym żyjemy. Obiecałem, że nie będę się bał trudnych decyzji i realizacji skomplikowanych projektów. Postanowiłem zmierzyć z wyzwaniami i wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Dlatego 9 lat temu zapowiedziałem z jednej strony realizację oczekiwanych przez radomian dużych inwestycji takich jak hala widowiskowo-sportowa, trasa N-S czy rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego. Ale obiecałem, że bliskie sercu będą mi też inwestycje drobne, ale mające ogromny wpływ na jakość codziennego życia mieszkańców. To m.in. Radomski Program Drogowy i Chodnikowy, budowa placów zabaw, boisk, plenerowych siłowni czy zagospodarowywanie terenów zielonych – mówił podczas prezydent.

W ciągu ostatnich 9 lat z budżetu miasta w rozwój Radomia zostało zainwestowane 1,5 mld zł. Wśród największych inwestycji drogowych znalazła się m.in. przebudowa alei Wojska Polskiego, budowa trasy N-S oraz trwająca obecnie przebudowa wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską. Zostało także przebudowanych wiele innych ulic, np. Szydłowiecka, Wolność czy Marii Fołtyn oraz niebezpieczne skrzyżowania, w tym Wernera-Szarych Szeregów – Mireckiego oraz Mieszka I – Królowej Jadwigi – Brzustowskiej. Nową, asfaltową nawierzchnię uzyskało także ponad 170 ulic, które miały gruntową nawierzchnię.

Ponad 100 mln zł pochłonęły inwestycje w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Powstało m.in. nowoczesne Centrum Rehabilitacji. Wiele oddziałów zostało wyremontowanych i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt. Poprawiły się też warunki pracy praktycznie wszystkich szpitalnych poradni. Obecnie trwają natomiast prace przy niezmiernie potrzebnej rozbudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

W czasie ostatnich 9 lat w Radomiu powstała także najnowocześniejsza w województwie mazowieckim hala widowiskowo-sportowa, która stała się miejscem nie tylko sportowej rywalizacji, ale także otworzyła nowe możliwości organizacji wydarzeń kulturalnych. Zakończył się też pierwszy etap budowy stadionu piłkarskiego przy ul. Struga, został zrewitalizowany ratusz i Kamienica Deskurów na terenie Miasta Kazimierzowskiego. Nowe oblicze uzyskał plac Jagielloński i zalew na Borkach.

– Rozwój miasta to również zmiany służące poprawie warunków pracy radomskich szkół i przedszkoli. Na ten cel wydaliśmy ponad 100 milionów złotych. Systematycznie są rozbudowywane i modernizowane budynki placówek oświatowych. Powstały dwa nowe przedszkola: przy Kilińskiego i Kujawskiej, nowe sale gimnastyczne w szkołach przy ul. Białej, Kieleckiej i Kolberga oraz wiele boisk – zarówno ze sztuczną trawą, jak i wielofunkcyjnych oraz placów zabaw. Jednym z moich priorytetów są również są inwestycje oczekiwane przez młode rodziny. Kiedy obejmowałem stanowisko prezydenta Radomia, mieliśmy zaledwie sto miejsc w żłobkach. Dziś jest ich ponad trzy razy więcej i to nie koniec. W dalszym ciągu chcemy tworzyć warunki do tego, by młodzi chcieli swoją przyszłość związać z Radomiem – wyliczał prezydent.

Wiele inwestycji, m.in. służących ochronie środowiska, zrealizowały również miejskie spółki. Poprawie jakości powietrza w mieście służyła m.in. ogromna inwestycja Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, które zmodernizowało swoje systemy oczyszczania spalin. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji sukcesywnie wymienia swój tabor kupując m.in. autobusy z napędem elektrycznym i zasilane gazem CNG. Dziś już ponad połowa autobusów to pojazdy nisko- i zeroemisyjne. Radkom zmodernizował i rozbudował swoją linię do segregacji odpadów. Powstała też linia produkcyjna paliwa alternatywnego. Z kolei Wodociągi Miejskie nieustannie realizują ogromny unijny projekt modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej. Zakończyła się też realizacja projektu LIFE.

Radosław Witkowski, podsumowując 9 lat zmian w Radomiu zwrócił także uwagę na rozwój stref przemysłowych. W tym czasie inwestorzy zabudowali około 280 tysięcy metrów kwadratowych terenów, a kolejna strefa gospodarcza powstaje na Wólce Klwateckiej. – Niedawna wystawa Radom EXPO jednoznacznie pokazała, że radomska gospodarka odrodziła się w nowej formie. Wiele firm, ze swoimi wyrobami, jest obecnych na międzynarodowych rynkach. Efektem tych wszystkich zmian jest znaczny spadek bezrobocia. W samym Radomiu zmniejszyło się ono z ponad dwudziestu do niewiele ponad dziewięciu procent – podkreślił prezydent.

Radosław Witkowski przypomniał także o działaniach władz miasta mających na celu poprawę wizerunku Radomia. – To na co warto zwrócić szczególną uwagę, to przywrócenie dumy z Radomskiego Czerwca, któremu, organizując coroczne obchody kolejnych rocznic, przywróciliśmy właściwe miejsce na kartach najnowszej historii Polski – zaznaczył.

Podczas uroczystości w Kamienicy Deskurów, Radosław Witkowski podziękował za wspólną na pracę na rzecz miasta byłym i obecnym współpracownikom, w tym swoim zastępcom, dyrektorom wydziałów i kierownikom biur, a także dyrektorom miejskich jednostek oraz gminnych spółek. – Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy się dzisiaj szczycić zmianą, jakiej dokonaliśmy w ciągu ostatnich 9 lat. Oczywiście mam świadomość, że wiele jest jeszcze do zrobienia. Dlatego chcę oficjalnie poinformować, że podjąłem decyzję o kandydowaniu w przyszłorocznych wyborach samorządowych na urząd Prezydenta Miasta Radomia. Ponownie chcę prosić o Państwa poparcie mając świadomość, że już od najbliższej środy, lepsza współpraca pomiędzy samorządami, a polskim rządem, tu u nas, w Radomiu, może przyczynić się do jeszcze lepszych efektów naszej wspólnej pracy – zakończył prezydent Radosław Witkowski.

NA CZASIE

Pomnik poległych pracowników Fabryki Broni zostanie odnowiony

01 marca 2024

Rozpoczynają się Kaziki 2024

29 lutego 2024

W hali RCS powstanie Muzeum Sportu

28 lutego 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content