|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Radpec rozpocznie kolejną dużą inwestycję. Będzie produkował ciepło i energię elektryczną

Radpec rozpocznie kolejną dużą inwestycję. Będzie produkował ciepło i energię elektryczną

2 lutego 2024
radpec_konferencja-4

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „RADPEC” S.A. rozpocznie wkrótce budowę bloku kogeneracyjnego wykorzystującego paliwo alternatywne, czyli wstępnie przetworzone odpady komunalne. Będzie to instalacja o mocy cieplnej ok. 18 MW i mocy elektrycznej ok. 5 MW. Na realizację inwestycji spółka otrzyma ponad 270 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z czego 70 mln zł to dotacja, zaś 200 mln zł – pożyczka. Umowa w tej sprawie została już podpisana.

– To historyczny i bardzo ważny dla naszego miasta projekt. Za nami już pierwszy ważny etap czyli dostosowanie źródeł ciepła do unijnych wymogów środowiskowych. Dzięki temu ograniczyliśmy emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Teraz czas na kolejne działanie, czyli budowę bloku kogeneracyjnego. Efektem planowanej inwestycji będzie stabilizacja cen dla mieszkańców i zwiększenie niezależności energetycznej. Ważny jest też efekt ekologiczny. Inwestycja wpłynie na ograniczenie ilości węgla używanego do produkcji ciepła, co przyczyni się do dalszego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jednocześnie budowa bloku kogeneracyjnego, wykorzystującego paliwo alternatywne, umożliwi domknięcie naszego systemu gospodarki odpadami – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Blok kogeneracyjny powstanie na terenie Ciepłowni Południe przy ul. Żelaznej. Realizacja projektu spełni zaostrzone normy środowiskowe i techniczno-technologiczne. Efektem będzie jednocześnie zintegrowanie gospodarki odpadami komunalnymi z gospodarką energetyczną. – Naszym celem jest uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, co też jest jednym z wymogów unijnych. Nowa instalacja będzie wykorzystywała paliwo alternatywne, produkowane przez Radkom z odpadów komunalnych. To około 25 proc. odpadów, które nie mogą już być poddawane recyklingowi, a biorąc pod uwagę przepisy środowiskowe, nie mogą też być składowane. Po zrealizowaniu inwestycji nie będziemy już tylko ciepłownią. Będziemy bowiem jednocześnie wytwarzać zarówno ciepło, jak i energię elektryczną. Część będziemy zużywać na własne potrzeby, a część będziemy dostarczać mieszkańcom Radomia – dodaje Tomasz Nita.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji jest planowane na I kwartał 2024r., natomiast zakończenia na koniec I kwartału 2028. Obecnie instalacje termicznego przetwarzania odpadów posiada tylko 9 miast w Polsce.

NA CZASIE

Pomnik poległych pracowników Fabryki Broni zostanie odnowiony

01 marca 2024

Rozpoczynają się Kaziki 2024

29 lutego 2024

W hali RCS powstanie Muzeum Sportu

28 lutego 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content