|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Rozpoczęły się Kaziki 2024

Rozpoczęły się Kaziki 2024

3 marca 2024
Kaziki_test_wiedzy-83

Rozpoczęły się Radomskie Kaziki, czyli tradycyjne obchody święta patrona Radomia – św. Kazimierza Jagiellończyka. W tym roku są one częścią programu wydarzeń organizowanych w ramach programu Stolica Kultury Mazowsza. To tytuł, który kolejny raz Radom otrzymał od Samorządu Województwa Mazowieckiego. – To zasługa nas wszystkich, radomian. Na to wyróżnienie zasłużyliśmy codzienną pracą na rzecz miasta ze szczególnym uwzględnieniem sfery kultury. Wydarzenia, które pozwalają pokazywać nasze miasto i ludzi kultury, jak np. obchody rocznic Czerwca 76 czy Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza moglibyśmy wymieniać bardzo długo. Mogę obiecać, że wykorzystamy tę prestiżową nagrodę perfekcyjnie – mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski, odbierając symboliczny klucz z rąk wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowskiego i Krzysztofa Ambroziaka, starosty Powiatu Grójeckiego, który był Stolicą Kultury Mazowsza w 2023 roku.
Podczas uroczystości z okazji Kazików, została wręczona tradycyjna Nagroda im. św. Kazimierza. Jest ona przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie popularyzacji historii i tradycji Radomia oraz dziedzictwa kulturowego miasta. Decyzją komisji konkursowej otrzymał ją dr nauk medycznych Robert Wiraszka, lekarz onkolog, z zamiłowania badacz dziejów rodzimego lecznictwa i autor pięcioczęściowego cyklu wydawniczego poświęconego jego historii. Ostatnia książka „Kompendium dziejów aptekarstwa w Radomiu do 1945 roku” ukazała się w 2023 r. Prezentuje nieznaną dotąd wiedzę z zakresu dziejów radomskiego aptekarstwa. Jak podkreślili członkowie komisji, zarówno ten, jak i poprzednie tomy są rezultatem wieloletniej, benedyktyńskiej pracy autora, świetnym przykładem popularyzacji wiedzy oraz umiłowania historii w perspektywie lokalnej.
W ramach obchodów święta patrona Radomia odbył się także tradycyjny Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Zwyciężyła reprezentacja Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Drugie miejsce ex aequo zajęły: drużyna prezydenta Radosław Witkowskiego, w której skład weszli także wiceprezydenci Mateusz Tyczyński i Łukasz Molenda, drużyna zastępczyń prezydenta Katarzyny Kalinowskiej i Marty Michalskiej-Wilk oraz reprezentacja Klubu Turystyki Rowerowej PTTK Orkan Radom im. Czesława Gossa.

Kaziki potrwają do 10 marca. Oto program na najbliższy tydzień:

4 marca 2024 roku

godz. 12.00 – msza św. odpustowa w Bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.

4-8 marca 2024 roku

godz. 10.00-14.00 – warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (obowiązują zapisy): warsztaty kaligraficzne W kajecie św. Kazimierza; genealogiczne Znajdź pradziadka rycerza; heraldyczne Zaprojektuj swój herb.

Wstęp płatny – 20 zł

6 marca 2024 roku

godz. 16.00 – panel dyskusyjny Wokół publikacji regionalnych połączony z promocją I i II tomu monografii Dzieje Radomia oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Wstęp wolny

8 marca 2024 roku

godz. 18.00 – Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i zespołów kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Miejsce: OKiSz Resursa Obywatelska

Wstęp z zaproszeniem

9 marca 2024 roku

godz. 10.00-14.00 – V Regionalny Zlot Kolekcjonerski.

Wstęp wolny

10 marca 2024 roku

godz. 11.00 – Bieg Kazików 2024 – szczegóły na www.radombiega.pl;

godz. 16.00 – Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego;

godz. 17.00 – III Mały Test Wiedzy o Radomiu;

godz. 17.30 – Prezentacja Zabawnika Resursy.

NA CZASIE

Radosław Witkowski zwycięzcą II tury wyborów samorządowych.

22 kwietnia 2024

Budowa wiaduktu przebiega zgodnie z planem

19 kwietnia 2024

Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2024

W maju ruszy budowa dwóch trybun na stadionie przy ul. Struga

18 kwietnia 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content