|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023

Zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023

27 sierpnia 2023
airshow3-68

Tłumy miłośników lotnictwa przez dwa dni oglądały Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, które po pięciu latach przerwy odbyły się na Sadkowie. To jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Europie. Tym razem wzięły w nim udział ekipy z osiemnastu krajów. Można było podziwiać zarówno wiele historycznych samolotów jak i pokazy nowoczesnych, cywilnych i wojskowych maszyn. – To bardzo ważne dla Radomia i dla radomian wydarzenie. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show wracają do nas po pięciu latach. Ta przerwa była związana z covidem, z budową portu lotniczego, ale w tym roku cieszymy się kolejną edycją największej imprezy lotniczej w Polsce, a myślę, że nawet jedną z większych w Europie. Ta impreza kreuje bardzo dobry wizerunek Radomia w kraju i na świecie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i służbom, które były zaangażowane w obsługę tego wielkiego lotniczego wydarzenia – mówił podczas pokazów prezydent Radosław Witkowski.  

W trakcie pokazów były m.in. widowiskowe prezentacje m.in. F-16, MiG 29, FA-50 czy JAS 39 GRIPEN. W Air Show uczestniczył też zespół pokazowy Typhoon Display Team – jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów lotniczych na świecie, zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także polskie grupy Żelazny i Orlik. Jak zwykle były też pokazy śmigłowców oraz wystawa statyczna, na której prezentowano statki powietrzne oraz sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Nowością w tym roku był sobotni, niezwykle widowiskowy, pełen efektów pirotechnicznych, pokaz nocny. Z kolei w niedzielę publiczność mogła zobaczyć nietypowy wyścig: samolot kontra bolid Formuły 1. Przez dwa dni na płycie lotniska czynne było też stoisko promocyjne miasta, gdzie można nabyć np. pamiątki z Radomia. – Nie żałowaliśmy pieniędzy, nie żałowaliśmy pracy. Chcieliśmy pokazać naszym gościom miasto z jak najlepszej strony. Wydane prawie 2 miliony złotych, pięćset osób, które przy tym wydarzeniu pracowały, kilkanaście tysięcy pamiątek rozdanych naszym gościom. Jestem przekonany, że to gigantyczne przedsięwzięcie zwróci się w wartościach promocyjnych – mówił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Głównym organizatorem pokazów była Agencja Mienia Wojskowego. Miasto zadbało natomiast m.in. o obsługę komunikacyjną. Autobusy dowożące widzów na lotnisko wykonały prawie 4 tysiące kursów. Na specjalnych parkingach zorganizowanych w pięciu strefach zostało przyjętych 7500 pojazdów. Pracownicy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz PCK udzielili pomocy medycznej prawie 600 osobom. W organizację obsługi pokazów była zaangażowana także Straż Miejska, Zakład Usług Komunalnych, MZDiK, MPK i Wodociągi Miejskie.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z obu dni pokazów oraz filmu, który jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=C5zS7JmZrDw

NA CZASIE

Radom będzie gospodarzem lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U20

21 lutego 2024

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego

20 lutego 2024

Jaki przebieg linii kolejowej?

20 lutego 2024

Serwisy specjalne

logo_visitRadom_190x88
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content