|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023

Zakończyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023

27 sierpnia 2023
airshow3-68

Tłumy miłośników lotnictwa przez dwa dni oglądały Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, które po pięciu latach przerwy odbyły się na Sadkowie. To jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Europie. Tym razem wzięły w nim udział ekipy z osiemnastu krajów. Można było podziwiać zarówno wiele historycznych samolotów jak i pokazy nowoczesnych, cywilnych i wojskowych maszyn. – To bardzo ważne dla Radomia i dla radomian wydarzenie. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show wracają do nas po pięciu latach. Ta przerwa była związana z covidem, z budową portu lotniczego, ale w tym roku cieszymy się kolejną edycją największej imprezy lotniczej w Polsce, a myślę, że nawet jedną z większych w Europie. Ta impreza kreuje bardzo dobry wizerunek Radomia w kraju i na świecie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, instytucjom i służbom, które były zaangażowane w obsługę tego wielkiego lotniczego wydarzenia – mówił podczas pokazów prezydent Radosław Witkowski.  

W trakcie pokazów były m.in. widowiskowe prezentacje m.in. F-16, MiG 29, FA-50 czy JAS 39 GRIPEN. W Air Show uczestniczył też zespół pokazowy Typhoon Display Team – jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów lotniczych na świecie, zespół Patrouille Suisse ze Szwajcarii na samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także polskie grupy Żelazny i Orlik. Jak zwykle były też pokazy śmigłowców oraz wystawa statyczna, na której prezentowano statki powietrzne oraz sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Nowością w tym roku był sobotni, niezwykle widowiskowy, pełen efektów pirotechnicznych, pokaz nocny. Z kolei w niedzielę publiczność mogła zobaczyć nietypowy wyścig: samolot kontra bolid Formuły 1. Przez dwa dni na płycie lotniska czynne było też stoisko promocyjne miasta, gdzie można nabyć np. pamiątki z Radomia. – Nie żałowaliśmy pieniędzy, nie żałowaliśmy pracy. Chcieliśmy pokazać naszym gościom miasto z jak najlepszej strony. Wydane prawie 2 miliony złotych, pięćset osób, które przy tym wydarzeniu pracowały, kilkanaście tysięcy pamiątek rozdanych naszym gościom. Jestem przekonany, że to gigantyczne przedsięwzięcie zwróci się w wartościach promocyjnych – mówił wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Głównym organizatorem pokazów była Agencja Mienia Wojskowego. Miasto zadbało natomiast m.in. o obsługę komunikacyjną. Autobusy dowożące widzów na lotnisko wykonały prawie 4 tysiące kursów. Na specjalnych parkingach zorganizowanych w pięciu strefach zostało przyjętych 7500 pojazdów. Pracownicy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz PCK udzielili pomocy medycznej prawie 600 osobom. W organizację obsługi pokazów była zaangażowana także Straż Miejska, Zakład Usług Komunalnych, MZDiK, MPK i Wodociągi Miejskie.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z obu dni pokazów oraz filmu, który jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=C5zS7JmZrDw

NA CZASIE

Tłumy radomian na koncercie z okazji 48. rocznicy Czerwca’76

22 czerwca 2024

Wakacje w mieście

21 czerwca 2024

Rusza kolejny sezon „Tańca pod gwiazdami”

21 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content