|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Ukazał się I tom monografii dziejów Radomia

Ukazał się I tom monografii dziejów Radomia

9 października 2023
album_historia_radomia-0471

Ukazał się pierwszy tom „Dziejów Radomia”. Został on wydany przez OKiSz Resursa Obywatelska i Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Wydawnictwo sfinansowały wspólnie Gmina Miasta Radomia i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Promocja książki odbyła się w Kamienicy Deskurów.

– Monografia historii Radomia to doskonały materiał, pozwalający poznać bogatą historię miejsca, w którym żyjemy. Dowiadujemy się jakimi zajęciami parali się nasi przodkowie, jak funkcjonował samorząd miasta, oświata, jakie ważne wydarzenia polityczne miały miejsce w naszym mieście. Słowem, otrzymaliśmy pierwsze, pełne kompendium wiedzy o Radomiu, za które serdecznie dziękuję jego twórcom – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Autorami I tomu monografii „Dzieje Radomia do roku 1795” są prof. dr hab. Dariusz Kupisz, pracownik Instytutu Historii UMCS w Lublinie oraz dr Maciej Trzeciecki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. – Prace rozpoczęły się na długo przed decyzją, że monografia się ukaże. W trakcie kwerend w archiwach zaskoczyła mnie ilość zachowanych oryginalnych przywilejów królewskich dla Radomia, których część udało się zaprezentować jako materiał ilustracyjny w książce. Znalazły się w niej także grafiki, plany radomskiego zamku, kościołów, miasta z ówczesnymi nazwami ulic. Interesujące dla czytelnika będzie też to, że w książce piszemy nie tylko o samym Radomiu, ale też o miejscowościach otaczających miasto, które dzisiaj są jego dzielnicami – mówi prof. Dariusz Kupisz.

W tym roku wydane zostaną dwa pierwsze tomy monografii, w kolejnych latach – jeszcze dwa. Razem stanowić będą pierwszy pełny opis historyczny dziejów Radomia.

– Miasto dołożyło do tej publikacji solidną cegiełkę. To jest bardzo ważne wydawnictwo. Na historii, na dziedzictwie nie można oszczędzać. Takiego wydawnictwa w historii Radomia nie było. Jestem przekonany, że będzie dobrze służyło zarówno samym radomianom, jak i turystom odwiedzającym nasze miasto.

Egzemplarze monografii trafią m.in. do bibliotek. Będą także do nabycia w Muzeum im. J. Malczewskiego.

NA CZASIE

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

23 maja 2024

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już po ocenie

21 maja 2024

Tłumy radomian na Nocy Muzeów

19 maja 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content