|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Władze Radomia podsumowały 2023 rok

Władze Radomia podsumowały 2023 rok

5 stycznia 2024
konferencja_podsumowanie_2023-1

– Mimo wyjątkowych warunków finansowych był to dla Radomia dobry czas – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski, podsumowując 2023 rok. Podkreśla, że najważniejszym wydarzeniem była wygrana demokratycznej opozycji w wyborach parlamentarnych. – Zmiana jaka zaszła po 15 października to niewątpliwie wielka nadzieja na nowe porządki jeśli chodzi o finansowanie samorządów i przywrócenie im właściwej roli – mówi prezydent.

W 2023 roku z budżetu Radomia na inwestycje zostało przeznaczonych 145 mln zł. Największe z nich to przebudowa wiaduktu między ulicami Żeromskiego i Lubelską, trzeci etap budowy trasy N-S i rozpoczęcie rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Miasto zdobyło także 76 mln złotych na przebudowę ul Wolanowskiej i skrzyżowanie Maratońska – Dębowa. – Bardzo ważnym wydarzeniem było także oddanie do użytku nowego żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich, gdzie powstało 150 miejsc. W sumie w Radomiu mamy ich już trzy razy więcej, niż wtedy, gdy obejmowałem urząd prezydenta. A naszych planach jest budowa kolejnego żłobka, który powstanie na Michałowie i będzie w nim kolejnych 220 miejsc – zapowiada prezydent Radosław Witkowski.

W 2023 roku kontynuowana była przebudowa ulic gruntowych. Nową nawierzchnię mają: Wiertnicza, Piwna i Zgodna, Szeroka Droga, Frontowa, Biegunowa, Godna, Nizinna, Polna, Solna, Stroma, Sygietyńskiego, Sznajdra, Zagonowa oraz sięgacze Banacha, Drzymały, Klwateckiej, Miodowej i Mlecznej. Rozpoczęła się także budowa bloku z tanimi mieszkaniami na wynajem u zbiegu ulic Piastowskiej i Łokietka.

– Mimo zbyt niskiego poziomu subwencji oświatowej, wiele pozytywnych rzeczy udało się zrobić także w radomskiej edukacji. Trwają prace przy budowie sali do gimnastyki korekcyjnej w X LO im. S. Konarskiego oraz rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej. Uruchomiliśmy nowoczesną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną przy ul. Kujawskiej. Powstają też dwa Branżowe Centra Umiejętności, na których utworzenie pozyskaliśmy 27 mln zł. Będą one przygotowywać do pracy specjalistów z zakresu prac wykończeniowych oraz automatyki przemysłowej. Z sukcesem zakończyliśmy projekt „Dostępna szkoła” w PSP nr 14 i PSP nr 3. Ponadto, jako jedni z pierwszych w Polsce powołaliśmy rzecznika praw ucznia – wylicza wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

W minionym roku piłkarze Radomiaka wrócili na stadion przy ul. Struga. Jednocześnie miasto przygotowuje się do rozpoczęcia drugiego etapu inwestycji, czyli budowy wschodniej i zachodniej trybuny. Sąsiadująca ze stadionem hala widowiskowo-sportowa przez cały rok była miejscem organizacji wielu wydarzeń sportowych, w tym występów radomskich drużyn, a także innych wydarzeń jak np. koncerty czy wystawy, w tym prezentacja Radom EXPO 2023.

W 2023 roku miasto kontynuowało także programy społeczne, w tym program polityki senioralnej „Siła w seniorach”. – Nie sposób nie wspomnieć tu np. o Radomskiej Karcie Seniora, która uprawnia do ulg w sklepach, punktach usługowych czy placówkach kulturalnych. Kontynuowaliśmy też bezpłatne szczenienia przeciwko grypie dla seniorów, a nad zalewem na Borkach odbyło się 40 wieczorków tanecznych w ramach cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Działa też Centrum Aktywności Seniorów – mówi wiceprezydent Marta Michalska-Wilk. Przypomina jednocześnie, że w 2023 roku miasto współfinansowało także program wsparcia zdrowia prokreacyjnego oraz program in vitro.

– Rok 2023 był czasem, kiedy Radom zrobił kolejny krok, aby być miejscem przyjaznym i dobrym do życia dla wszystkich. Miastem, które odpowiada na potrzeby różnych grup mieszkańców – ocenia wiceprezydent Mateusz Tyczyński. – Tanie mieszkania, dobra opieka nad najmłodszymi radomianami, dobra edukacja – temu służyły inwestycje, które realizowaliśmy w zeszłym roku. Ale też warto zauważyć, że w 2023 roku bardzo dużo się działo. O Radomiu przypomniały w Polsce i w całej Europie Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show czy obchody kolejnej rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76. Na mapie kulturalnej naszego kraju Radom mocno zaznaczył swoją obecność dzięki Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, która entuzjastycznie została przyjęta w Filharmonii Narodowej. Wrócił też Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Arboretum”. Rozwijają się także: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza i Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Radomia. Życiem tętnią również przestrzenie, które stworzyliśmy, w tym kamienica Deskurów, gdzie w minionym roku mogliśmy m.in. oglądać wystawę prac Zdzisława Beksińskiego czy nowa hala RCS, która gościła już nie tylko znakomitych sportowców, ale również była miejscem organizacji wielu wydarzeń o charakterze rozrywkowym – wymienia Mateusz Tyczyński.

Ważne dla Radomia inwestycje realizowały też w 2023 roku miejskie spółki. Radpec zakończył budowę systemu oczyszczania spalin spełniając tym samym unijne wymogi, spółka Rewitalizacja zakończyła przebudowę kamienic przy ul. Wałowej i Bóżnicznej, a MPK wciąż odnawia swój tabor kupując m.in. kolejne elektryczne autobusy.

NA CZASIE

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

18 czerwca 2024

Bieg z historią w tle

16 czerwca 2024

Zbliża się 48. rocznica Czerwca 76

14 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content