Zakończył się pierwszy etap realizacji projektu mającego na celu opracowanie kompleksowej analizy ubóstwa energetycznego na terenie naszej gminy. Inicjatywa ta ma na celu lepsze zrozumienie skali i przyczyn zjawiska ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców, a także wskazanie możliwych działań zaradczych oraz programów wsparcia.
Etap I projektu, zakończony w maju 2025 r., obejmował szereg działań przygotowawczych, informacyjnych oraz badawczych, w tym:
- wystąpienie do kluczowych podmiotów mogących wspomóc analizę o udostępnienie danych do jej przeprowadzenia,
- przygotowanie oraz dystrybucję plakatów i ulotek informacyjnych na terenie miasta,
- uruchomienie formularza ankietowego (zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej),
- rozpoczęcie kampanii informacyjnej w Internecie i mediach społecznościowych, oraz
- rozpoczęcie ankietyzacji terenowej.
Obecnie rozpoczyna się drugi etap. Mieszkańcy Radomia mogą nadal brać udział w badaniu ankietowym, które pozwoli na dokładne rozpoznanie skali i charakteru ubóstwa energetycznego, a także zakresu koniecznych działań termomodernizacyjnych i wsparcia finansowego.
Państwa zaangażowanie ma realny wpływ na kształtowanie przyszłych programów pomocowych i lokalnej polityki społecznej.
Ankieta elektroniczna dostępna jest na stronie miasta pod adresem: https://www.radom.pl/aktualnosci/jak-walczyc-z-ubostwem-energetycznym-wypelnij-ankiete/
Wersja papierowa ankiety dostępna jest w Urzędzie Miejskim w Radomiu oraz pod linkiem:
https://www.radom.pl/wp-content/uploads/2025/04/ANKIETA_Radom_vdo-druku.pdf
Wypełnione ankiety można także wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki znajdującej się na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kilińskiego 30. Można też droga mailową wysłać skan ankiety na adres akoteras@gig.eu lub wypełniony formularz wysłać pocztą na adres: Zakład Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza, Główny Instytut Górnictwa – PIB, Pl. Gwarków 1, 40-166 Katowice.
Zgromadzone informacje pozwolą na opracowanie skutecznych działań wspierających osoby i gospodarstwa domowe zagrożone ubóstwem energetycznym.