Budowa węzła drogowego nad torami PKP w ciągu drogi krajowej nr 9 – ulicy Żółkiewskiego w Radomiu

PROGRAM: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013

PRIORYTET: VIII Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe

DZIAŁANIE: 8.2 Drogi krajowe poza siecią TEN-T

JEDNOSTKA REALIZUJĄCA PROJEKT: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji

WARTOŚĆ PROJEKTU: 53 872 384,17 zł

KWOTA DOFINANSOWANIA: 42 976 657,67zł

BENEFICJENT: Gmina Miasta Radomia

Przedmiotem projektu jest budowa węzła drogowego nad torami kolejowymi w ciągu drogi krajowej numer 9 – ulicy Żółkiewskiego. Prace obejmują: przebudowę ulicy o nawierzchni bitumicznej na odcinku około 675 m, budowę węzła drogowego, budowę dwóch wiaduktów drogowych w obrębie tego węzła drogowego, budowę i przebudowę skrzyżowań. Zakres obejmuje również budowę chodników, ścieżek rowerowych i ciągów pieszo jezdnych. Ponadto w niniejszym zakresie prac ujęta jest także przebudowa wszystkich kolidujących urządzeń sieci uzbrojenia oraz budowa kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego. Głownym celem inwestycji jest poprawa dostępności komunikacyjnej oraz stworzenie lepszych warunków dla rozwoju gospodarczego miasta Radomia. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację szeregu celów szczegółowych, do których należy między innymi: poprawa płynności ruchu kołowego, wzrost przepustowości ulicy Żółkiewskiego, skrócenie czasu przejazdu, poprawa bezpieczeństwa ruchu na drodze, poprawa komfortu podróżowania, eliminacja utrudnień w ruchu, stworzenie warunków do planowanej przebudowy linii kolejowej nr 8 relacji Kraków- Warszawa. Realziacja celu głównego oraz celów szczegółowych projektu będzie miała korzystny wpływ na ekonomikę, komfort, płynność oraz bezpieczeństwo jazdy. Realizacja tych celów wydatnie wpłynie także hna komfort życia mieszkańców Radomia i prowadzenia działalności gospodarczej przez lokalnych przedsiębiorców. Dzięki zwiększonej przepustowości tej drogi korzyści będą dotyczyły równiez osób jedynie przejeżdżających przez Radom.

Informacje źródłowe na temat Programu Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie www.pois.gov.pl.