Zmniejszenie strat energii w sieci ciepłowniczej miasta Radomia

PROGRAM: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

PRIORYTET: IX Infrastruktura energetyczna sprzyjająca środowisku i efektywność energetyczna

DZIAŁANIE:9.2 Efektywna dystrybucja energii

JEDNOSTKA REALIZUJĄCA PROJEKT: Radpec SA

WARTOŚĆ PROJEKTU: 47 661 777,31 zł

KWOTA DOFINANSOWANIA: 25 854 944,00 zł

OKRES REALIZACJI: 2007-2015

Umowę w tej sprawie Zarząd spółki podpisał 28 grudnia 2012 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Radomiu w ramach projektu, którego wartość przekracza 47 milionów zł brutto, będzie trwała do czerwca 2015 roku. W tym czasie „RADPEC” przebuduje ponad 23 km sieci ciepłowniczej. Odcinki sieci wykonane w starych technologiach kanałowych zostaną wymienione na rurociągi w technologii preizolowanej z pogrubioną izolacją. Spółka zmodernizuje także 160 węzłów cieplnych indywidualnych i 23 węzły grupowe, które będą bardziej energooszczędne od obecnych. Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie strat ciepła. „RADPEC” zaoszczędzi ponad 56 tysięcy gigadżuli energii cieplnej (taką ilością można ogrzewać przez rok 30 średniej wielkości szkół). Z tymi oszczędnościami wiąże się zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o ponad 6 tysięcy ton rocznie. Dodatkowym efektem realizowanej w ramach projektu modernizacji sieci i węzłów ciepłowniczych będzie ograniczenie zagrożenia awariami, a co za tym idzie, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła do odbiorców.

Informacje źródłowe na temat Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znajdują się na stronie: www.pois.gov.pl