Wdrożenie karty miejskiej i Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Radomiu

PROGRAM: Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego

PRIORYTET: V Wzmacianie roli miast w rozwoju regionu

DZIAŁANIE:5.1  Transport miejski

JEDNOSTKA REALIZUJĄCA PROJEKT: Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji

WARTOŚĆ PROJEKTU: 8 898 798,82 zł

KWOTA DOFINANSOWANIA: 6 149 648,14 zł

OKRES REALIZACJI: 2009 – 2013

Przedmiotem projektu jest dostawa, zamontowanie, wdrożenie, testowanie i uruchomienie Systemu Karty Miejskiej oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. System Karty Miejskiej to elektroniczny system przepływu danych oraz środków finansowych, jak i innych informacji umożliwiających pobieranie opłat za przejazd środkami komunikacji miejskiej przy użyciu bezkontaktowej karty elektronicznej. System ten umożliwi również w przyszłości korzystanie z innych usług, takich jak opłata za wejście na pływalnie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji czy wnoszenie opłat za parkowanie. Karta Miejska dostarczy także wielu danych na temat ruchu pasażerskiego w komunikacji miejskiej, a to pozwoli następnie na optymizację usług przewozowych. Wdrożenie systemu ma polegać na kompleksowym montażu wyposażenia autobusów oraz wszelkich urządzeń systemu w określonych lokalizacjach (autobusy, przystanki, siedziba MZDiK i zajezdnie autobusowe) oraz oprogramowania do poprawnego funkcjonowania takich urządzeń. System ten będzie informować osoby oczekujące na przystankach o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu oraz o zmianach w rozkładach jazdy. Będzie prezentował komunikaty i informował pasażerów w autobusach o przebiegach tras poprzez system głosowych i wizualnych zapowiedzi przystanków. System usprawni ponadto procesy zarządzania pracą taboru komunikacji miejskiej i pojazdami MZDiK (busami do przewozu niepełnosprawnych i innymi pojazdami nadzoru ruchu) poprzez wdrożenie komunikacji tekstowej (pomiędzy dyspozytorem MZDiK i kierowcami autobusów) oraz głosowej i tekstowej (tylko pomiędzy dyspozytorem i kierowcami busów MZDiK). Zapewni także nadzór nad pracą pojazdów w czasie rzeczywistym oraz przy pomocy danych archiwalnych, wykorzystując do tego GPS zainstalowane w pojazdach.

Inwestycja zostanie przeprowadzona dzięki realizacji projektu w ramach Działania 5.1 Transport miejski Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 znajdują się na stronie: www.mazowia.eu.