Rozwój infrastruktury w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej na terenie Gminy Miasta Radomia oraz Powiatu Radomskiego

20 czerwca 2023

PROGRAM – Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (RPO WM 2014-2020)

OŚ PRIORYTETOWA RPO WM 2014-2020 – IV. Przejście na gospodarkę niskoemisyjną

DZIAŁANIE –  4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza

PODDZIAŁANIE –  4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej (projekty kompleksowe obejmujące: centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne, Inteligentne Systemy Transportu).

JEDNOSTKA REALIZUJĄCA PROJEKT –  Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych

WARTOŚĆ PROJEKTU: 79 535 678,35 zł

KWOTA DOFINANSOWANIA: 49 842 888,15 zł

OKRES REALIZACJI: 06.06.2016r. – 30.06.2021r.

Głównym celem projektu jest poprawa poziomu i jakości życia społeczności lokalnej poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń i rozwój czystych, bezpiecznych, spójnych, funkcjonalnych  oraz efektywnych form transportu publicznego i niezmotoryzowanego transportu indywidualnego.

Zakres rzeczowy projektu w zakresie prac inwestycyjnych realizowanych przez Gminę Miasta Radomia obejmować będzie: zakup 10 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą (w tym system ładowania autobusów, system monitorowania infrastruktury), budowę i przebudowę 10 ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych i dróg dla rowerów na terenie Gminy, przebudowę parkingu P&R w Radomiu, rozbudowę Inteligentnych Systemów Transportowych (rozbudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) i rozbudowa Systemu Karty Miejskiej), dostawę i montaż 15 szt. wiat przystankowych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Natomiast zakres rzeczowy realizowany przez Powiat Radomski to rozbudowa dwóch dróg powiatowych wraz z budową ścieżek rowerowych.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy funkcjonowania systemu transportu publicznego i niezmotoryzowanego w Radomiu i jego obszarze funkcjonalnym, wzrostu udziału w podróżach niskoemisyjnych środków transportu publicznego oraz poprawy jakości środowiska naturalnego.