|

LOKALNY PROGRAM GMINY MIASTA RADOMIA”OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO –  EDYCJA 2025

LOKALNY PROGRAM GMINY MIASTA RADOMIA”OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO –  EDYCJA 2025

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym, utworzono z dniem 1 stycznia 2019 r. państwowy fundusz celowy pn. Fundusz Solidarnościowy, którego celem jest m. in. wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością.

Gmina Miasta Radomia przystąpiła do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, którego celem jest kontynuacja dotychczasowych Programów pn. „Opieka wytchnieniowa” – edycja w latach 2019 – 2024. 

W dniu 12.03.2054 r. pomiędzy Wojewodą Mazowieckim, a Gminą Miasta Radomia zawarta została umowa w sprawie realizacji zadania w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025. Gmina Miasta Radomia otrzymała dofinansowanie w wysokości 753 038,91 zł, które w pełni pokrywa koszty realizacji zadania.

Gmina Miasta Radomia przystąpiła do realizacji ww. Programu poprzez uchwalenie Lokalnego Programu Gminy Miasta Radomia „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025, który skierowany jest do mieszkańców miasta Radomia i będzie realizowany do 31 grudnia 2025 r. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.  

Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

  1. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  2. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy świadczonej w formie usług opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie oraz okresowe zabezpieczenie potrzeb osób z niepełnosprawnościami w sytuacjach, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Wsparcie w formie usługi opieki wytchnieniowej będzie udzielane w odniesieniu do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w czasie i w takim zakresie, w jakim jest to z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna zasadne i celowe.

Lokalny Program „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2025 będzie realizowany w dwóch formach:

1. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,

2. świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w miejscu wskazanym, przez uczestnika Programu, które otrzyma zgodę Gminy Miasta Radomia, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ul. Wyścigowej 16 oraz w Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu przy ul. Struga 88.

Realizatorem formy opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu, natomiast realizatorem formy opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma zgodę Gminy Miasta Radomia będzie organizacja pozarządowa, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 ze zm.) lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, wyłoniony w otwartym konkursie ofert, a także Dom Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu oraz Dom Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu.

Koordynatorem Programu jest Prezydent Miasta Radomia.

Limity świadczenia usług opieki wytchnieniowej:

1. Limit 240 godzin dla usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego, świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Przyznana w ramach Programu opieka wytchnieniowa może być świadczona w maksymalnej nieprzerwanej długości 8 godzin dziennie w godzinach od 7.30 do 15.30 lub w szczególnych przypadkach w innych godzinach.

2. Limit 14 dób usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego, który może być wykorzystany w częściach zgodnie z potrzebami osoby z niepełnosprawnością lub jej opiekuna. Przyznana w ramach Programu opieka wytchnieniowa będzie wynosić co najmniej 12 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi i obejmować nocleg osoby z niepełnosprawnością, co najmniej w godzinach 22.00-6.00. Jedna doba usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego nie może przekraczać 24 godzin nieprzerwanego świadczenia usługi.

Przewidziany w Programie limit usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego i pobytu całodobowego będzie realizowany w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Przewidziany w Programie limit usług dotyczy również:

– członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością,

– więcej niż jednego członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub więcej niż jednego opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawujących bezpośrednią opiekę nad jedną osobą z niepełnosprawnością,

– więcej niż jednego członka rodziny osoby z niepełnosprawnością lub więcej niż jednego opiekuna osoby z niepełnosprawnością sprawujących bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością.

Warunki uzyskania pomocy w ramach Lokalnego Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025.

1. Osoba ubiegająca się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego świadczonej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, składa wypełnioną wypełnioną przez członka rodziny lub osobę sprawującą opiekę nad osobą z niepełnosprawnością Kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu przy ul. Limanowskiego 134.
W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, które otrzyma zgodę Gminy Miasta Radomia, dokumenty należy złożyć do podmiotu wyłonionego w otwartym konkursie ofert ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Radomia, do Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy w Radomiu przy ul. Wyścigowej 16 lub do Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu przy ul. Struga 88.

2. Karty zgłoszeń rozpatrywane będą w kolejności daty wpływu z tym zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności pomoc w formie usługi opieki wytchnieniowej będzie kierowana do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. W przypadku ubiegania się o przyznanie usługi pobytu całodobowego w domu pomocy społecznej karty zgłoszeń rozpatrywane będą wg kolejności daty wpływu do danego domu pomocy społecznej. 

3. Pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej w formie pobytu dziennego świadczoną w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością przyznaje się w formie decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego z członkiem rodziny lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z trybem przewidzianym w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej dla przyznania tego rodzaju usług.

4.  Informacje dotyczące udziału w Programie można uzyskać pod numerami telefonów: 

(48) 360-83-14, (48) 360-87-07 w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu przy
ul. Limanowskiego 134,

(48) 362-09-48, (48) 362-01-37 w Urzędzie Miejskim w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53,

(48) 360-45-86 wew. 47, 58 w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy
w Radomiu przy ul. Wyścigowej 16

(48) 344-85-25 w Domu Pomocy Społecznej Nad Potokiem im. Bohdany „Danuty” Kijewskiej w Radomiu przy ul. Struga 88.

NA CZASIE

Ratownicy medyczni uczyli się technik samoobrony

30 kwietnia 2025

Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29 kwietnia 2025

Umowa na przebudowę ulicy Idalińskiej podpisana

29 kwietnia 2025

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
image00001
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content