|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Powszechna Nauka Pływania

Od roku szkolnego 2003/2004 we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Radomia realizowany jest Program Powszechnej Nauki Pływania, z którego rocznie korzysta około 4700 uczniów. Bezpłatnym programem objęte są wszystkie dzieci klas drugich szkół podstawowych na terenie miasta Radomia. Obok aspektów edukacyjnych, program ma charakter przede wszystkim profilaktyczno – zdrowotny. Każde z dzieci ma jedną godzinę tygodniowo zajęć pod opieką wykwalifikowanej kadry instruktorsko – trenerskiej. Dyscyplina ciesząca się coraz większą popularnością jest atrakcyjna nie tylko ze względu na aspekt sportowy, ale ma również znaczenie zdrowotne. Poprawia bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie w okresie wakacyjnym. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko samych uczestników, ale także i rodziców. Szacunkowy koszt realizacji programu to ok. 830.000 zł.
 
Główne cele realizacji Programu Powszechnej Nauki Pływania:
1) Oswojenie się z wodą przez uczestników, nabycie i opanowanie podstaw pływania oraz ich doskonalenie.
2) Przekazanie wiadomości dotyczących bezpiecznego zachowania na basenie i akwenach wodnych.
3) Rekreacyjny poprzez stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach pływania.
4) Profilaktyczno – leczniczy m.in. zapobieganiu powstawaniu ewentualnych wad postawy i skrzywień kręgosłupa w czasie pływania i ćwiczeń w wodzie.
5) Sportowy m.in. kształtowanie tężyzny i sprawności fizycznej dzieci i selekcja najbardziej uzdolnionych dzieci z myślą o objęciu ich dalszym szkoleniem sportowym przez wyspecjalizowaną kadrę, posiadającą doświadczenie w szkoleniu sportowym w pływaniu.
 
Każdego roku w czerwcu, po całorocznym cyklu nauki pływania, instruktorzy organizują sprawdziany umiejętności pływackich. Aby określić poziom zdobytych umiejętności, sprawdziany przeprowadzane są przez dwa kolejne tygodnie tak, aby w ocenie wzięło jak najwięcej uczestników programu.

Przebadane dzieci klasyfikowane są w trzech poziomach nabytych umiejętności:

  •  Poziom I – grupa zaawansowana – dziecko potrafi przepłynąć sposobem dowolnym i w dowolnym czasie dystans 200 m. Potrafi też wykonać skok do wody oraz przepłynąć pod lustrem wody co najmniej 5 m. Jest to wymóg egzaminacyjny na kartę pływacką;
  •  Poziom II – grupa średniozaawansowana – dziecko potrafi przepłynąć co najmniej 50 m (dwie długości basenu) bez dodatkowych przyborów wypornościowych typu rękawki lub deski pływackie. Potrafi wykonać skok do wody oraz wyłowić przedmioty z dna basenu;
  •  Poziom III – grupa początkująca – pokonało lęk przed wodą. Potrafi samodzielnie wejść i wyjść z basenu. Zanurza głowę do wody. Potrafi przepłynąć dowolnie z użyciem rękawków lub deski co najmniej 25 m (jedna długość basenu).

Koordynator:
Szkolny Związek Sportowy w Radomiu
ul. Młynarska 17
26-600 Radom
tel. 48 385 14 38
www.szsradom.pl

NA CZASIE

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia

24 września 2023

Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny

23 września 2023

Na Michałowie powstanie 90 mieszkań na wynajem

21 września 2023

Serwisy specjalne

Visit Radom
copradom
invest
konsultacje
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content