|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Powszechna Nauka Pływania

Od roku szkolnego 2003/2004 we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Radomia realizowany jest Program Powszechnej Nauki Pływania, z którego rocznie korzysta około 4700 uczniów. Bezpłatnym programem objęte są wszystkie dzieci klas drugich szkół podstawowych na terenie miasta Radomia. Obok aspektów edukacyjnych, program ma charakter przede wszystkim profilaktyczno – zdrowotny. Każde z dzieci ma jedną godzinę tygodniowo zajęć pod opieką wykwalifikowanej kadry instruktorsko – trenerskiej. Dyscyplina ciesząca się coraz większą popularnością jest atrakcyjna nie tylko ze względu na aspekt sportowy, ale ma również znaczenie zdrowotne. Poprawia bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie w okresie wakacyjnym. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko samych uczestników, ale także i rodziców. Szacunkowy koszt realizacji programu to ok. 830.000 zł.
 
Główne cele realizacji Programu Powszechnej Nauki Pływania:
1) Oswojenie się z wodą przez uczestników, nabycie i opanowanie podstaw pływania oraz ich doskonalenie.
2) Przekazanie wiadomości dotyczących bezpiecznego zachowania na basenie i akwenach wodnych.
3) Rekreacyjny poprzez stworzenie warunków do aktywnego uczestnictwa w zajęciach pływania.
4) Profilaktyczno – leczniczy m.in. zapobieganiu powstawaniu ewentualnych wad postawy i skrzywień kręgosłupa w czasie pływania i ćwiczeń w wodzie.
5) Sportowy m.in. kształtowanie tężyzny i sprawności fizycznej dzieci i selekcja najbardziej uzdolnionych dzieci z myślą o objęciu ich dalszym szkoleniem sportowym przez wyspecjalizowaną kadrę, posiadającą doświadczenie w szkoleniu sportowym w pływaniu.
 
Każdego roku w czerwcu, po całorocznym cyklu nauki pływania, instruktorzy organizują sprawdziany umiejętności pływackich. Aby określić poziom zdobytych umiejętności, sprawdziany przeprowadzane są przez dwa kolejne tygodnie tak, aby w ocenie wzięło jak najwięcej uczestników programu.

Przebadane dzieci klasyfikowane są w trzech poziomach nabytych umiejętności:

  •  Poziom I – grupa zaawansowana – dziecko potrafi przepłynąć sposobem dowolnym i w dowolnym czasie dystans 200 m. Potrafi też wykonać skok do wody oraz przepłynąć pod lustrem wody co najmniej 5 m. Jest to wymóg egzaminacyjny na kartę pływacką;
  •  Poziom II – grupa średniozaawansowana – dziecko potrafi przepłynąć co najmniej 50 m (dwie długości basenu) bez dodatkowych przyborów wypornościowych typu rękawki lub deski pływackie. Potrafi wykonać skok do wody oraz wyłowić przedmioty z dna basenu;
  •  Poziom III – grupa początkująca – pokonało lęk przed wodą. Potrafi samodzielnie wejść i wyjść z basenu. Zanurza głowę do wody. Potrafi przepłynąć dowolnie z użyciem rękawków lub deski co najmniej 25 m (jedna długość basenu).

Koordynator:
Szkolny Związek Sportowy w Radomiu
ul. Młynarska 17
26-600 Radom
tel. 48 385 14 38
www.szsradom.pl

NA CZASIE

Pomnik poległych pracowników Fabryki Broni zostanie odnowiony

01 marca 2024

Rozpoczynają się Kaziki 2024

29 lutego 2024

W hali RCS powstanie Muzeum Sportu

28 lutego 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content