|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Stanisław Banaszkiewicz

Stanisław Banaszkiewicz

Stanisław Banaszkiewicz – zasłużony radomski nauczyciel, wieloletni opiekun koła chemicznego w VI LO im. Jana Kochanowskiego,  wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków oraz naukowców i praktyków z dziedziny chemii i nauk pokrewnych w Polsce i zagranicą.

Stanisław Banaszkiewicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, doktoryzował się w zakresie chemii organicznej na Uniwersytecie Śląskim.

Od 1954 roku pracował jako nauczyciel chemii w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1968 roku podjął pracę w ośrodku radomskim Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach. Był wykładowcą podstaw chemii oraz chemii organicznej na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia. Uczestnik 49-dniowego strajku na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku.

Współtwórca Regionalnego Konkursu Chemicznego Politechniki Radomskiej dla uczniów szkół średnich. Od 2005 roku na emeryturze.  

Przez ponad pół wieku, także będąc już na emeryturze,  prowadził  koło chemiczne i przygotowywał kolejne pokolenia licealistów do olimpiad z chemii. Wybitny nauczyciel i pedagog, bardzo ceniony i szanowany przez młodzież. Do koła chemicznego prowadzonego przez prof. Banaszkiewicza uczęszczało  łącznie około 2 tysiące  wychowanków, spośród których ponad 1000 wystartowało w olimpiadach chemicznych, ponad 400 znalazło się w finale, ponad 100 zostało laureatami, a blisko 70 otrzymało wyróżnienia.

Osiągnięcia dydaktyczne prof. Stanisława Banaszkiewicza dzięki sukcesom jego wychowanków  przyczyniły się do utrwalenia pozytywnego wizerunku edukacji radomskiej, w szczególności Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jako słynnej na cały kraj „kuźni olimpijczyków”. 

Byli uczniowie prof. Banaszkiewicza stanowią liczący się odsetek kadry polskich, a także europejskich naukowców z dziedziny chemii i nauk pokrewnych, a także  praktyków zatrudnionych w zakładach przemysłowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki.

W 1994 za działalność dydaktyczną został uhonorowany medalem Jana Harabaszewskiego, przyznawanym od 1990 przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia związane z dydaktyką chemii oraz za działalność popularyzatorską w dziedzinie chemii.

Tytuł honorowego obywatela miasta Radomia nadany uchwałą RM nr 545/2013 z dnia 10 czerwca 2013 roku.

NA CZASIE

Radom będzie gospodarzem lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U20

21 lutego 2024

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego

20 lutego 2024

Jaki przebieg linii kolejowej?

20 lutego 2024

Serwisy specjalne

logo_visitRadom_190x88
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content