Stanisław Banaszkiewicz – zasłużony radomski nauczyciel, wieloletni opiekun koła chemicznego w VI LO im. Jana Kochanowskiego, wychowawca wielu pokoleń olimpijczyków oraz naukowców i praktyków z dziedziny chemii i nauk pokrewnych w Polsce i zagranicą.
Stanisław Banaszkiewicz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, doktoryzował się w zakresie chemii organicznej na Uniwersytecie Śląskim.
Od 1954 roku pracował jako nauczyciel chemii w VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W 1968 roku podjął pracę w ośrodku radomskim Kielecko-Radomskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach. Był wykładowcą podstaw chemii oraz chemii organicznej na Wydziale Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia. Uczestnik 49-dniowego strajku na Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu w 1981 roku.
Współtwórca Regionalnego Konkursu Chemicznego Politechniki Radomskiej dla uczniów szkół średnich. Od 2005 roku na emeryturze.
Przez ponad pół wieku, także będąc już na emeryturze, prowadził koło chemiczne i przygotowywał kolejne pokolenia licealistów do olimpiad z chemii. Wybitny nauczyciel i pedagog, bardzo ceniony i szanowany przez młodzież. Do koła chemicznego prowadzonego przez prof. Banaszkiewicza uczęszczało łącznie około 2 tysiące wychowanków, spośród których ponad 1000 wystartowało w olimpiadach chemicznych, ponad 400 znalazło się w finale, ponad 100 zostało laureatami, a blisko 70 otrzymało wyróżnienia.
Osiągnięcia dydaktyczne prof. Stanisława Banaszkiewicza dzięki sukcesom jego wychowanków przyczyniły się do utrwalenia pozytywnego wizerunku edukacji radomskiej, w szczególności Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu jako słynnej na cały kraj „kuźni olimpijczyków”.
Byli uczniowie prof. Banaszkiewicza stanowią liczący się odsetek kadry polskich, a także europejskich naukowców z dziedziny chemii i nauk pokrewnych, a także praktyków zatrudnionych w zakładach przemysłowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki.
W 1994 za działalność dydaktyczną został uhonorowany medalem Jana Harabaszewskiego, przyznawanym od 1990 przez Polskie Towarzystwo Chemiczne za wybitne osiągnięcia związane z dydaktyką chemii oraz za działalność popularyzatorską w dziedzinie chemii.
Tytuł honorowego obywatela miasta Radomia nadany uchwałą RM nr 545/2013 z dnia 10 czerwca 2013 roku.