|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Tadeusz Sołtyk

Tadeusz Sołtyk (ur. 30 sierpnia 1909 r. w Radomiu, zm. 14 lipca 2004 r.) – nestor polskiego lotnictwa, wybitny konstruktor, badacz i pedagog. Kształcił się w miejscowym gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego. Przejawiał zainteresowanie naukami ścisłymi. Ukończył wydział mechaniczny Politechniki Warszawskiej.
Poza lotnictwem był wielkim pasjonatem żeglarstwa. Wielokrotnie wygrywał regaty, w tym dwukrotnie organizowane przez Yacht Klub Polski o nagrodę Prezydenta RP na łodzi własnej konstrukcji. Zaprojektował i zbudował osiem typów jachtów żaglowych śródlądowych i morskich.
Pracował w biurze konstrukcyjnym PZL w Warszawie, uczestnicząc w projektowaniu samolotów Sum i Karaś, w Lotniczych Zakładach Doświadczalnych w Łodzi – jako główny konstruktor i dyrektor, kierując pracami projektowymi Szpaka, Żaka, Junaka, Żurawia Misia.
Od 1951 roku główny konstruktor Instytutu Lotnictwa w Warszawie, zaprojektował; Junak 3, sanitarną wersję CSS-13, nowoczesny metalowy samolot szkolny dla wojska – TS-8 Bies. W Ośrodku Konstrukcji Lotniczych WSK Warszawa-Okęcie zaprojektował pierwszy polski samolot odrzutowy TS –11 Iskra, oblatany 28 kwietnia 1960 r.
W 1964 r. otrzymał zadanie opracowania naddźwiękowego samolotu szkolno-treningowego TS-16 Grot. Prace zostały wstrzymane na etapie projektu wstępnego i makiety. Zmiana polityki wobec lotnictwa spowodowała zlikwidowanie na przełomie 1964/1965 Ośrodka Konstrukcji Lotniczych. Tadeusz Sołtyk podjął pracę w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów. Projektował i wykonywał automatykę dla kilkunastu statków i zakładów przemysłowych.
Nie przerywając pracy konstrukcyjnej, Tadeusz Sołtyk wykładał na politechnikach Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Jest autorem czterech książek, siedmiu patentów i licznych artykułów. Profesor Sołtyk był członkiem Krajowej Rady Lotnictwa (od 1990 r.), członkiem rady naukowej Instytutu Lotnictwa, rady naukowej Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Był członkiem rady naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, rady naukowej Wojskowego Instytutu Medycy Lotniczej, Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej Kadr Naukowych przy Prezydium Rady Ministrów.
Za opracowanie konstrukcji samolotów i wdrożenie do produkcji otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Sztandar Pracy, Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi. W 1975 r. otrzymał tytuł profesora. Tytuł honorowego obywatela Radomia przyznany w r. 2003.
Źródło tekstu: uzasadnienie do projektu uchwały Rady Miejskiej z 24 marca 2003 r. w sprawie nadania profesorowi Taduszowi Sołtykowi tytułu Honorowego Obywatela Radomia
Fot. za: lotniczapolska.pl

NA CZASIE

Uliczka Tradycji 2024 – Czas milionerów

10 września 2024

Młodzi radomianie będą poznawać swoje miasto

09 września 2024

Obchody 79. rocznicy akcji rozbicia więzienia przez oddziały podziemia  niepodległościowego

09 września 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content