|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Radomia

Gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Radomia

23 listopada 2023
18:00
Radom, ZSM, ul. 25 czerwca 70
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na galę, podczas której poznamy laureatów Nagrody Literackiej Miasta Radomia.
Nagroda Literacka Miasta Radomia przyznawana jest co dwa lata za wydawnictwa związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach:
książka literacka – wartość nagrody głównej 10 000 zł
książka naukowa/popularnonaukowa – wartość nagrody głównej 10 000 zł
W skład tegorocznego Jury weszli:
prof. dr hab. Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący,
dr Adam Duszyk,
dr hab. prof. nadzw. Ewa Kołodziejczyk,
Agnieszka Jelonek,
Michał Nogaś.
Do 10 listopada poznamy nominowanych w obu kategoriach, a podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu dowiemy się, kto został laureatem ósmej edycji radomskiej nagrody literackiej.
Wieczór uświetni koncert zespołu BASTARDA TRIO! W tym roku trio otrzymało nominację do Fryderyków (Bastarda Trio & Sutari | kat. Album Roku Muzyka Korzeni)
BASTARDA TRIO
Zespół powołany do życia w 2017 roku przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Ten jedyny w swoim rodzaju zestaw instrumentów umożliwił muzykom wykreowanie wyjątkowego brzmienia zespołu, które stało się wyznacznikiem stylu i unikalną cechą Bastardy.
W krótkim czasie Trio wykształciło własny język muzyczny, który stał się narzędziem do przetwarzania i komponowania nowej muzyki, czerpiącej inspiracje z wielu intrygujących źródeł – od średniowiecznej i renesansowej polifonii, poprzez XIX-wieczne chasydzkie Niguny, po muzykę tradycyjną z różnych zakątków świata (Portugalia, Polska, Litwa, Białoruś). Te różnicowane gatunki i teksty kultury stają się dla Bastardy jedynie puntem wyjścia do własnych kompozycji i improwizacji, wczesnobarokowa metoda “alla bastarda” zostaje użyta w całkowicie nowym kontekście.
Sukces pierwszych trzech albumów nagranych w trio sprawił, że Bastarda stała się jednym z najciekawszych zespołów kameralnych na polskiej scenie muzycznej. Kolejne cztery albumy to seria wyjątkowych współprac Tria z artystami z Polski i zagranicy (m.in. zespół Sutari, holenderska orkiestra Holland Baroque, czy portugalski wokalista Joao de Suousa) – również bardzo dobrze odebranych przez krytykę i słuchaczy. W ostatnich latach zespół tworzył także nowe programy, komponowane specjalnie na zamówienie festiwali (m.in.Warszawska Jesień, Unsound Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Maz.) oraz instytucji kultury program “Polscy kompozytorzy muzyki filmowej” przygotowany na 85-lecie radiowej Dwójki, czy “Faraon” zrealizowany dla FINA). Za muzykę do słuchowiska „Krakus” C.K.Norwida w reżyserii D.Błaszczyka Bastarda otrzymała Nagrodę im.J.Hajduna na XXI Festiwalu DWA TEATRY Zamość 2022. W 2023 roku trio otrzymało nominację do Fryderyków (Bastarda Trio & Sutari | Album Roku Muzyka Korzeni)
Trio doceniane jest również na arenie międzynarodowej. Już po wydaniu pierwszej płyty zespół zaproszony został jako partner międzynarodowego projektu badawczego HERA “Sound Memories. The Musical Past in Late – Medieval and Early Modern Europe” – realizowanego przez wiodące europejskie Uniwersytety. Niewątpliwym sukcesem jest także wydanie płyty w renomowanej wytwórni Pentatone i związane z tym wydawnictwem trasy koncertowe w Holandii (występy w tak prestiżowych miejscach jak m.in. Het Concertgebouw w Amsterdamie).
Wejściówki na GALĘ WRĘCZENIA NAGRODY LITERACKIEJ MIASTA RADOMIA będzie można odebrać w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12 (po spotkaniu z nominowanymi do Nagrody Literackiej Miasta Radomia, które odbędzie się 22.XI. godz. 18:00).

NA CZASIE

Budżet Obywatelski 2025. W poniedziałek wyniki głosowania

19 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Będzie bezpiecznej. Nowe oświetlenie na ulicy Zakopiańskiej gotowe

17 lipca 2024

Sprawdź również

12 czerwca, 2024
46. Radomska Wiosna Literacka
18:00
Radom
23 czerwca, 2024
Obchody 48. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (16-26 czerwca)
14:00
Radom
14 czerwca, 2024
Free(Ra)dom Festival 2024 – Uwolnij (swoją) naturę!
14:00
Radom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content