|

Wernisaż Głód wolności. Radomski bunt. Czerwiec 1976

Wernisaż Głód wolności. Radomski bunt. Czerwiec 1976

715291532_1656787613114936_8039988614014658661_n
12 czerwca 2026
18:00
Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 11

50 lat temu, po drastycznej podwyżce cen żywności wprowadzonej przez władze PZPR, robotnicy z Radomia, Płocka, i Ursusa rozpoczęli strajki. Wydarzenia te zapoczątkowały nowy rozdział w dziejach PRL. Był to także przełom w procesie dochodzenia do wolności, równych praw i niezależności. Wystawa podejmuje próbę analizy kulturowych i artystycznych konsekwencji protestów, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk twórczych funkcjonujących poza oficjalnym systemem instytucjonalnym. Prezentowane prace ukazują doświadczenie jednostki w warunkach ograniczonej wolności, mechanizmy symbolicznego oporu oraz strategie wizualnego komentowania rzeczywistości społeczno-politycznej. Ekspozycja ukazuje doświadczenie człowieka zniewolonego – szarą codzienność, samotność oraz nieufność wobec władzy. Przestrzeń wystawienniczą wypełniają obrazy, grafiki, plakaty, rzeźby, ilustracje, a także okładki pierwszych wydawnictw podziemnych artystów różnych.
Wystawa czynna do 31 października br. Kurator wystawy: Damian Jendrzejczyk.

Na wernisaż wstęp wolny.

NA CZASIE

3,5 mln zł na modernizację oświetlenia

08 czerwca 2026

Za nami 15. Międzynarodowy Turniej Radom Basket Cup

06 czerwca 2026

Kładka na Ustroniu oddana do użytku

05 czerwca 2026

Sprawdź również

13 czerwca, 2026
W Kręgu Indiańskich Opowieści
12:00
Muzeum im. J. Malczewskiego, Rynek 11
12 czerwca, 2026
W Kręgu Indiańskich Opowieści
09:00
Muzeum im. J. Malczewskiego, Rynek 11
22 czerwca, 2026
PACJENT '76
16:00
Świetlica Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, ul. Tochtermana 1

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Przejdź do treści