
50 lat temu, po drastycznej podwyżce cen żywności wprowadzonej przez władze PZPR, robotnicy z Radomia, Płocka, i Ursusa rozpoczęli strajki. Wydarzenia te zapoczątkowały nowy rozdział w dziejach PRL. Był to także przełom w procesie dochodzenia do wolności, równych praw i niezależności. Wystawa podejmuje próbę analizy kulturowych i artystycznych konsekwencji protestów, ze szczególnym uwzględnieniem praktyk twórczych funkcjonujących poza oficjalnym systemem instytucjonalnym. Prezentowane prace ukazują doświadczenie jednostki w warunkach ograniczonej wolności, mechanizmy symbolicznego oporu oraz strategie wizualnego komentowania rzeczywistości społeczno-politycznej. Ekspozycja ukazuje doświadczenie człowieka zniewolonego – szarą codzienność, samotność oraz nieufność wobec władzy. Przestrzeń wystawienniczą wypełniają obrazy, grafiki, plakaty, rzeźby, ilustracje, a także okładki pierwszych wydawnictw podziemnych artystów różnych.
Wystawa czynna do 31 października br. Kurator wystawy: Damian Jendrzejczyk.
Na wernisaż wstęp wolny.

poniedziałek – piątek
godz. 7:30 – 16:30
poniedziałek – piątek
godz. 7:30 – 15:30
Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.