|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Wystawa „Salvador Dali w Radomiu” 17 marca – 16 czerwca 2024 r.

Wystawa „Salvador Dali w Radomiu” 17 marca – 16 czerwca 2024 r.

Wydarzenie płatne

16 czerwca 2024
10:00
Kamienica Deskurów, Rynek 14

Plakat Dali

 

Szczegóły

Salvador Dali w Radomiu. Resursa pokaże prace najsłynniejszego surrealisty
17 marca – 16 czerwca 2024 r.
Kamienica Deskurów

Po raz pierwszy w Radomiu będzie można zobaczyć prace jednego z najbardziej ekscentrycznych artystów XX wieku – Salvadora Dalego. Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski oraz Resursa Obywatelska zapraszają na wystawę, która będzie dostępna od 17 marca w Kamienicy Deskurów (Rynek 14).

Ekspozycja pozwoli widzom odkryć fascynujący świat sztuki najsłynniejszego z surrealistów. Wystawa rozwinie tematy obecne w całej twórczości artysty z Katalonii, obejmującej kilkadziesiąt lat oraz zaprezentuje ich wpływ na sztukę współczesną. Obsesje Dalego, do których należą tak zasadnicze kwestie, jak czas i przemijanie, władza i miłość, ale też bardziej przyziemne, jak chociażby fascynacja jedzeniem czy pieniędzmi, złożą się na wyjątkową podróż przez pasje i namiętności ekscentryka z Figueres.

Na wystawie znajdą się dzieła niezwykle rzadko prezentowane w Polsce, m.in. litografie z biblijnego cyklu „Dwanaście plemion Izraela”. Oprócz twórczości Dalego zaprezentowane zostaną przykłady bezpośredniego oddziaływania Hiszpana na inne dziedziny sztuki i kultury. Do tych mniej oczywistych przykładów należą z pewnością: współpraca z branżą perfumeryjną, kreacje reklamowe, projekty biżuterii czy logo kultowych lizaków Chupa Chups. Nie każdy wie, że Salvador Dali napisał pełną ekstrawaganckich przepisów książkę kucharską oraz ozdobił serię porcelanowych talerzy słynnej manufaktury Rosenthal. Nie bez znaczenia pozostaje także jego wpływ na światowe kino – stworzony wspólnie z Luisem Buñuelem „Pies andaluzyjski”, nawet blisko 100 lat po premierze, uchodzi za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł w dziejach dziesiątej muzy. Te i inne wątki obecne w twórczości Salvadora Dalego znajdą swoje odzwierciedlenie na radomskiej wystawie.

Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum w Gliwicach, Epicentrum Art Gallery, Ochorówiczówki – Muzeum Magicznego Realizmu, Rosenthal Ceramica Group Sp. z o.o., Biblioteki Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Wstęp płatny. Bilety na wydarzenie kosztują 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny).

Ekspozycja „Salvador Dali w Radomiu” będzie czynna od poniedziałku do piątku oraz w niedziele w godzinach: 10.00-18.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem muzeum. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 48 377 80 15. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca.

NA CZASIE

Radosław Witkowski zwycięzcą II tury wyborów samorządowych.

22 kwietnia 2024

Budowa wiaduktu przebiega zgodnie z planem

19 kwietnia 2024

Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 2024

W maju ruszy budowa dwóch trybun na stadionie przy ul. Struga

18 kwietnia 2024

Sprawdź również

20 kwietnia, 2024
Zbiórka makulatury i elektroodpadów
10:00
Radom, ul. Gębarzewska 15
17 marca, 2024
Bieg na 6 łap
10:00
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu ul. Witosa 96
8 marca, 2024

Wydarzenie płatne

Lady Pank - MTV Unplugged
20:00
Hala RCS, Struga 63

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content