
Gmina Miasta Radomia uzyskała dofinansowanie z Funduszy Europejskich na realizację projektu „Moja droga do włączenia – wsparcie edukacji włączającej w Radomiu”,
Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza, Priorytet VII: Fundusze Europejskie dla nowoczesnej i dostępnej edukacji na Mazowszu, Działanie 7.2 Wzmocnienie kompetencji uczniów.
Projekt realizujemy, aby wspierać równy dostęp do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz dostosować radomskie szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W projekcie wsparciem zostanie objętych 508 uczniów, 514 nauczycieli, 5 osób kadry niepedagogicznej oraz 25 rodziców/opiekunów z 7 radomskich szkół ogólnodostępnych:
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Daszyńskiego w Radomiu,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu,
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu,
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Radomiu,
- VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,
- Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu.
W ramach projektu zapewnimy usługi asystenckie, zorganizujemy specjalistyczne zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia edukacyjne dla uczniów zdolnych oraz tych mających trudności w nauce, a także szkolenia podnoszące kwalifikacje nauczycieli, kadry niepedagogicznej i rodziców.
Dodatkowo zlikwidujemy bariery architektoniczne i doposażymy szkoły w sprzęt, który umożliwi pełne uczestnictwo uczniów ze specjalnymi potrzebami w procesie edukacji.
Docelowo dzięki projektowi zostanie wdrożony standard dostępności edukacyjno-społecznej zgodny z Modelem Dostępnej Szkoły, co pozwoli na lepsze wyrównywanie szans edukacyjnych i społecznych wszystkich uczniów.
Efektem projektu będzie wzrost kompetencji kluczowych i emocjonalno-społecznych uczniów, rozwój kompetencji zawodowych nauczycieli i kadry oraz większe zaangażowanie rodziców we wsparcie edukacji dzieci.
Wartość projektu: 2 867 054,77 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 436 996,55 zł
