Miasto rozpoczyna działania zmierzające do zmiany granic administracyjnych Radomia. Zgodę na rozpoczęcie procedury z tym związanej, w tym przeprowadzenie konsultacji społecznych wyraziła Rada Miejska.
To pierwsza od 40 lat proponowana zmiana granic administracyjnych Radomia. Miasto chce przyłączyć m.in. tereny w gminie Jedlnia Letnisko i Kowala, które mają szansę stać się terenami inwestycyjnymi. – Jestem przekonany, że w przyszłości zaowocuje to powstaniem wielu nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, zarówno dla radomian, jak i mieszkańców okolicznych gmin – mówi prezydent Radosław Witkowski.
Teren położony w gminie Jedlnia Letnisko ma powierzchnię ok. 100 hektarów. Graniczy z drogą krajową nr 12 i linią kolejową. Jest to jednocześnie teren położony stosunkowo blisko lotniska. Z kolei teren w gminie Kowala to 80 ha położonych między liniami kolejowymi prowadzącymi w kierunku Kielc i Tomaszowa oraz między obwodnicą południową i przedłużeniem ulicy Krychnowickiej. – To w większości są tereny rolne. Kiedy znajdą się w granicach administracyjnych Radomia, będą mogły w naszych dokumentach planistycznych będą mogły być ujęte jako tereny inwestycyjne. Leży to zarówno w interesie mieszkańców Radomia, jak również całej ziemi radomskiej – wyjaśnia sekretarz miasta Rafał Górski.
W planach miasta jest również przyłączenie terenu w dolinie Pacynki, położonego na terenie gminy Jastrzębia. Tu w przyszłości mógłby powstać duży zbiornik wodny pełniący m.in. funkcję rekreacyjną. Oprócz tego władze Radomia chcą uporządkować kwestie związane z położeniem dwóch ulic położonych na granicy Radomia i ościennych gmin. Dotyczy to ulicy Orkana i Hermanowicz.
Uchwała Rady Miejskiej otwiera drogę do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie proponowanych zmian. Swoje opinie mają przedstawić także wójtowie ościennych gmin oraz władze Powiatu Radomskiego. Ostateczna decyzja będzie należała do Rady Ministrów. Miasto chce, by granice administracyjne Radomia zmieniły się od 1 stycznia 2026 roku.