|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę.

Obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę.

17 września 2023
Sybiracy_rocznica-66

Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę. Uczestniczyli w nich m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

– Obchodzimy dziś 84. rocznicę tragicznego dla naszego narodu wydarzenia. 17 września 1939 roku doszło do agresji wojsk radzieckich na Polskę, która już od 17 dni była w stanie wojny z Niemcami hitlerowskimi. Sowiecka napaść została dokonana bez formalnego wypowiedzenia wojny. Była to realizacja postanowień wrogiego wobec Polski paktu Ribbentrop-Mołotow. Pamięć o tragedii polskiego narodu każe nam wszystkim jeszcze mocniej docenić osiągnięcia ostatnich lat: bezpieczeństwo, jakie zapewnia nam członkostwo w NATO oraz przynależność do wielkiej, realnej wspólnoty narodów europejskich. Jesteśmy silni jej siłą. A jak bardzo jest to dziś ważne? Trudno nie dostrzec analogii pomiędzy tymi dwoma datami: 17 września 1939 roku i 24 lutego 2022 roku. To ten sam agresor i ta sama imperialna ideologia. Dlatego polską racją stanu i miarą współczesnego patriotyzmu jest dziś troska o trwałość naszych sojuszy i fundamentów, na których są one zbudowane takich jak: demokracja, praworządność, tolerancja czy poszanowanie praw drugiego człowieka. Jesteśmy to winni wszystkim, którzy w walce o wolną Ojczyznę złożyli najwyższą ofiarę – mówiła podczas uroczystości wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.
Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Sybirakom i więźniom politycznym lat 1939–1956 oraz pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym ,,Katyńskim”.

NA CZASIE

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

18 czerwca 2024

Bieg z historią w tle

16 czerwca 2024

Zbliża się 48. rocznica Czerwca 76

14 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content