|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę.

Obchody Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę.

17 września 2023
Sybiracy_rocznica-66

Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odbyły się uroczystości z okazji Dnia Sybiraka i 84. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę. Uczestniczyli w nich m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich.

– Obchodzimy dziś 84. rocznicę tragicznego dla naszego narodu wydarzenia. 17 września 1939 roku doszło do agresji wojsk radzieckich na Polskę, która już od 17 dni była w stanie wojny z Niemcami hitlerowskimi. Sowiecka napaść została dokonana bez formalnego wypowiedzenia wojny. Była to realizacja postanowień wrogiego wobec Polski paktu Ribbentrop-Mołotow. Pamięć o tragedii polskiego narodu każe nam wszystkim jeszcze mocniej docenić osiągnięcia ostatnich lat: bezpieczeństwo, jakie zapewnia nam członkostwo w NATO oraz przynależność do wielkiej, realnej wspólnoty narodów europejskich. Jesteśmy silni jej siłą. A jak bardzo jest to dziś ważne? Trudno nie dostrzec analogii pomiędzy tymi dwoma datami: 17 września 1939 roku i 24 lutego 2022 roku. To ten sam agresor i ta sama imperialna ideologia. Dlatego polską racją stanu i miarą współczesnego patriotyzmu jest dziś troska o trwałość naszych sojuszy i fundamentów, na których są one zbudowane takich jak: demokracja, praworządność, tolerancja czy poszanowanie praw drugiego człowieka. Jesteśmy to winni wszystkim, którzy w walce o wolną Ojczyznę złożyli najwyższą ofiarę – mówiła podczas uroczystości wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.
Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym Sybirakom i więźniom politycznym lat 1939–1956 oraz pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym ,,Katyńskim”.

NA CZASIE

Pomnik poległych pracowników Fabryki Broni zostanie odnowiony

01 marca 2024

Rozpoczynają się Kaziki 2024

29 lutego 2024

W hali RCS powstanie Muzeum Sportu

28 lutego 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content