|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Zakończyły się obchody 47. rocznicy Radomskiego Czerwca 76

Zakończyły się obchody 47. rocznicy Radomskiego Czerwca 76

25 czerwca 2023
czerwiec_kwiaty_pomnik-64

Uroczysta msza święta oraz złożenie kwiatów przy pomniku Czerwca 76, zakończyły obchody 47. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na fasadzie budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, gdzie wcześniej mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, i gdzie 47 lat doszło do starć protestujących z oddziałami milicji i ZOMO. – To miał być normalny dzień pracy i nauki. Stał się jednak niezwykłym dniem, w którym życie wielu z nas, uczestników tamtych wydarzeń, dramatycznie zmieniło swój bieg. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że broniąc swojego prawa do godnego życia i pracy, będziemy bici i poniżani przez zomowców, dla których nasz ból i cierpienie było niczym. Za ten zryw wolności wysoką cenę zapłacili nie tylko robotnicy z radomskich zakładów, ale wszyscy mieszkańcy Radomia. Skutkiem nagonki, jaką zorganizowali komuniści po tych wydarzeniach, było skazanie Radomia i radomian na wykluczenie i pogardę – wspominał wydarzenia sprzed 47 lat, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 Stanisław Kowalski. 

Prezydent Radomia, Radosław Witkowski podkreślił z kolei, że wystąpienie robotników z Radomia zapoczątkowało proces przemian ustrojowych w Europie środkowo-wschodniej. – Radomski Czerwiec zaowocował powstaniem, krótko po proteście, jawnej opozycji w postaci Komitetu Obrony Robotników, a kolejne wydarzenia torowały już rozpoczętą drogę do wolności. Od kilku lat rocznice Czerwca 76 obchodzimy pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu”. Jestem przekonany, że dzięki podejmowanym działaniom dziś nie musimy już upominać się o należne miejsce na kartach historii Polski i Europy. Dziś już chyba każdy wie, że właśnie tu, na ulicach Radomia, zaczęła się droga do wolności. Że radomianie to ludzie dzielni, którzy mieli odwagę wziąć swój los we własne ręce – mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.

Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń. Medal Prezydenta Miasta Radomia za budowanie pozytywnego wizerunku Radomia otrzymał Włodzimierz Dobrowolski. Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymali: Jerzy Kaczkowski, Andrzej Matysiak, a „Pro Patria”: przewodnicząca Rady Miejskiej Kinga Bogusz, wiceprezydent Katarzyna Kalinowska oraz Martyna Kowalska, Tadeusz Kraska i Kazimierz Staszewski. Stowarzyszenie „Czerwiec ’76” wręczyło także okolicznościowe statuetki, m.in. prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu.

Obchody 47. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego trwały przez cały weekend. W piątek na placu Jagiellońskim odbył się koncert, w którym przed wielotysięczną publicznością wystąpili Urszula i zespół Dżem. Z kolei w sobotę na placu Corazziego odbył się piknik rodzinny „Przystanek PRL”. Były m.in. przejazdy popularnym „ogórkiem”, wystawa aut z tamtego okresu, konkurs filmowy „Nie tylko Bareja” oraz gry i zabawy w klimacie PRL. W Łaźni została natomiast zaprezentowana makieta pomnika, który Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 planuje postawić w sąsiedztwie budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. 

NA CZASIE

Tłumy radomian na koncercie z okazji 48. rocznicy Czerwca’76

22 czerwca 2024

Wakacje w mieście

21 czerwca 2024

Rusza kolejny sezon „Tańca pod gwiazdami”

21 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content