Przedmiotem projektu jest głęboka termomodernizacja budynku użyteczności publicznej, tj. budynku Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, obejmującego część dydaktyczną, warsztatową i sportową. Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia wpłynie na poprawę stanu technicznego budynku, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na jego wydajność energetyczną i eksploatacyjną.
Realizacja celu głównego nastąpi poprzez realizację celów szczegółowych:
Celem głównym projektu jest zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze publicznym Gminy Miasta Radomia poprzez głęboką termomodernizację budynku Zespołu Szkół Elektronicznych.
- Zmniejszenie zapotrzebowania na energię (zakładane zmniejszenie o 75,07% w stosunku do stanu sprzed termomodernizacji).
- Racjonalizacja zużycia energii – oszczędzanie energii, produkowanie jej zgodnie z ustalonymi potrzebami energetycznymi obiektu i zwiększenie sprawności energetycznej zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju i zaopatrzenia w energię.
- Zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, a w konsekwencji spadek emisji zanieczyszczeń powietrza, jak również podniesienie świadomości mieszkańców w obszarze ochrony środowiska.
- Poprawa jakości powietrza i środowiska naturalnego m.in. poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie źródeł energooszczędnych, ograniczenie emisji pyłów i gazów do atmosfery, jak również redukcję CO2, realizując tym samym założenia pakietu klimatycznego.
Zakres projektu obejmuje następujące działania:
- przeprowadzenie prac związanych z dociepleniem przegród zewnętrznych (ścian zewnętrznych, ścian fundamentowych, stropów)
- usprawnienie w zakresie instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej
- modernizację w zakresie instalacji elektrycznej
- montaż odnawialnych źródeł energii
- wymianę stolarki okiennej w budynku warsztatowym
Realizacja przedmiotowego Projektu przyczyni się do poprawy stanu technicznego budynku oraz poprawy jego wydajności energetycznej i eksploatacyjnej. W ramach Projektu zakłada się podejmowanie działań ukierunkowanych na racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska poprzez produkcję energii do wielkości charakteryzującej potrzeby cieplne budynku, minimalizując obecne dotąd zjawisko produkcji nadwyżek i ich strat. Efekty ekologiczne generowane przez Projekt dotyczą poprawy jakości powietrza i stanu środowiska naturalnego. Racjonalizacja produkcji energii poprzez zapewnienie właściwych warunków izolacyjnych będzie miała bezpośredni wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery.
Społecznym efektem realizacji Projektu będzie poprawa jakości korzystania z placówki edukacyjnej przez uczniów, kadrę pedagogiczną oraz pracowników administracyjnych. Realizacja Projektu przyczyni się bezpośrednio do zapewnienia odpowiednich warunków cieplnych, co sprzyjać będzie możliwości rozwoju intelektualnego i praktycznego.
Bezpośrednim wyrazem realizacji projektu będzie również optymalizacja kosztów ponoszonych na utrzymanie i eksploatację budynku.
W ramach Projektu zastosowana została koncepcja uniwersalnego projektowania, wskazująca na takie przygotowanie, realizację i użytkowanie budynku użyteczności publicznej, które nie będzie charakteryzowało się wystąpieniem barier architektonicznych. Przedmiotowa inwestycja realizuje założenia pełnej dostępności do placówki.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU: 5 570 346,94 PLN
W TYM KWOTA WYDATKÓW KWALIFIKOWALNYCH: 4 052 895,07 PLN
DOFINANSOWANIE UDZIELONE NA REALIZACJĘ PROJEKTU:
ZE ŚRODKÓW EFRR w kwocie nieprzekraczającej 3 242 316,06 PLN
(stanowiącej nie więcej niż 80% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu)
Galeria zdjęć
Stan przed realizacją prac termomodernizacyjnych:
Stan w trakcie realizacji prac termomodernizacyjnych:
Stan po zakończeniu realizacji prac termomodernizacyjnych: