Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób 65+
„Stop grypie! Program szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Radomia powyższej 65 roku życia”to program, którego celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę oraz wzrost świadomości zdrowotnej mieszkańców nt. zagrożeń zdrowia związanych z grypą, potrzeby szczepień przeciwko grypie, zmniejszenia transmisji wirusa w środowisku. Program szczepień realizowany jest przez Radomski Szpital Specjalistyczny, który w 2017 roku otrzymał od miasta na ten cel dotację w kwocie 121 tys. 500 zł. Pozwoliło to na objęcie bezpłatnymi szczepieniami około 3.340 mieszkańców Radomia, którzy ukończyli 65. rok życia.
W 2017 roku Radom otrzymał tytuł Samorządowego Lidera w innowacjach w zakresie profilaktyki grypy. Wyróżnienie to zostało przyznane miastu przez Radę Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Eksperci wyróżnili w sumie 33 samorządy z całego kraju. Radom został nagrodzony za stosowanie najwyższych standardów w profilaktyce grypy, polegające na proponowaniu seniorom szczepienie czterowalentnymi szczepionkami przeciw grypie.
Promocja zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia
Średnia długość życia człowieka systematycznie się wydłuża. W ostatnich latach szacuje się, że nowo narodzony chłopczyk w Polsce będzie żył 72,7 roku, a dziewczynka – aż 81,2 roku.
Tak naprawdę w dużej mierze od nas samych zależy, czy będzie to życie we względnym komforcie, czy wieloletnia walka z chorobami i własnym ciałem. Wiele zależy również od czynników środowiskowych, czyli m.in. diety i aktywności fizycznej.
Osoby w wieku 60+ powinny zwracać szczególną uwagę na dietę, która winna być dopasowana do prowadzonego trybu życia.
W ramach działań prowadzonych przez Gminę Miasta Radomia zostanie opracowany Program promocji zdrowego odżywiania, który w sposób przystępny będzie zawierał wszelkie informacje dotyczące właściwej diety dostosowanej do wieku.
Gmina Miasta Radomia promuje zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia m.in. poprzez realizację programów zdrowotnych, takich jak: „KROPLA ZDROWIA DLA SENIORA – aktywizacja osób w wieku 60+ na lata 2016–2018”, którego celem jest wzrost aktywizacji ruchowej i społecznej seniorów poprzez promowanie zdrowego stylu życia i zajęcia ruchowe, badania słuchu. Adresatami programu jest ok. 80 osób po 60 roku życia. Program realizowany jest w Radomiu w Klubie Osiedlowym „Kwadrat” ul. Grzybowska 16 i Klubie Seniora ul. Sienkiewicza 14. Miasto udziela także dofinansowania organizacjom pożytku publicznego na zadanie pn. „Działania na rzecz osób starszych w zakresie przeciwdziałania osamotnieniu i zagrożeniu marginalizacją społeczną”, prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych tj. gry zespołowe na sali gimnastycznej, nordic walking, zajęcia na basenie, aerobik oraz pogadanki i prelekcje na temat zdrowego żywienia oraz zdrowego trybu życia prowadzone m.in. przez dietetyka.
Utworzenie poradni geriatrycznej
Gmina Miasta Radomia planuje utworzenie Poradni Geriatrycznej przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Celem działania poradni będzie kompleksowe podejście do pacjentów w wieku podeszłym, obarczonych chorobami przewlekłymi, wymagających wielokierunkowych działań: lekarskich, pielęgniarskich, rehabilitacyjnych, socjalnych i psychologicznych. Wyjaśnienia udzielane pacjentom i ich opiekunom, szkolenie w postępowaniu w określonych sytuacjach zdrowotnych poprawią komfort życia i bezpieczeństwo chorych oraz dodadzą pewności opiekunom w ich działaniach.
Aktualnie podejmowane i realizowane działania przez Gminę Miasta Radomia:
- Wolontariat seniorów –„Ludziom w potrzebie”;
- Przeprowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej;
- Świadczenie usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych;
- Akcje profilaktyczne – mammografia, pomiary ciśnienia i cukru itp.;
- Piknik Zdrowia – integracja ze środowiskiem lokalnym, kiermasz zdrowej żywności;
- Organizowanie zajęć rehabilitacyjno-usprawniających oraz ruchowych;
- Realizacja akcji „Koperta Życia” ;
- Wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego.