|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Komunikat dotyczący obowiązkowej kolorystyki pojemników/worków na odpady komunalne

Komunikat dotyczący obowiązkowej kolorystyki pojemników/worków na odpady komunalne

Od 1 lipca 2022r. obowiązkowa kolorystyka pojemników na odpady komunalne

Od 1 lipca 2022 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek zastosować odpowiednią kolorystykę pojemników i worków na odpady komunalne.

Jednolity System Segregacji Odpadów zakłada, że odpady komunalne powinny być zbierane w podziale na 4 podstawowe frakcje:

  • papier – w pojemnikach/workach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „PAPIER”’
  • szkło – w pojemnikach/workach koloru zielonego oznaczonych napisem „SZKŁO”’
  • metale, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe – w pojemnikach/workach koloru żółtego oznaczonych napisem „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE”’
  • bioodpady – w pojemnikach/workach koloru brązowego oznaczonych napisem „BIO”

Pojemniki mogą być pokryte kolorami i napisami, tylko w części, nie mniejszej jednak niż 30% zewnętrznej powierzchni pojemników widocznej dla korzystających z  pojemników.

W zabudowie jednorodzinnej oraz na nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, dopuszczalne jest gromadzenie odpadów segregowanych w workach o pojemności 120 l z zachowaniem w/w kolorystyki i oznaczenia przypisanego poszczególnym frakcjom odpadów.

Pozostałości po segregacji należy umieszczać w pojemnikach czarnych oznaczonych napisem „Odpady zmieszane”, a popiół z palenisk domowych w dodatkowym czarnym pojemniku z napisem „Popiół”.

Zastosowanie się do niniejszych zasad ułatwi segregację i zwiększy ilość selektywnie zebranych odpadów „u źródła”, co pomoże wypracować dla naszego miasta zgodny z unijnymi wymogami  poziom ich recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

NA CZASIE

Radom będzie gospodarzem lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U20

21 lutego 2024

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego

20 lutego 2024

Jaki przebieg linii kolejowej?

20 lutego 2024

Serwisy specjalne

logo_visitRadom_190x88
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content