Komunikat dotyczący obowiązkowej kolorystyki pojemników/worków na odpady komunalne

Od 1 lipca 2022r. obowiązkowa kolorystyka pojemników na odpady komunalne

Od 1 lipca 2022 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek zastosować odpowiednią kolorystykę pojemników i worków na odpady komunalne.

Jednolity System Segregacji Odpadów zakłada, że odpady komunalne powinny być zbierane w podziale na 4 podstawowe frakcje:

• papier – w pojemnikach/workach koloru niebieskiego oznaczonych napisem „PAPIER”’
  • szkło – w pojemnikach/workach koloru zielonego oznaczonych napisem „SZKŁO”’
  • metale, tworzywa sztuczne i odpady opakowaniowe wielomateriałowe – w pojemnikach/workach koloru żółtego oznaczonych napisem „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE”’
  • bioodpady – w pojemnikach/workach koloru brązowego oznaczonych napisem „BIO”

Pojemniki mogą być pokryte kolorami i napisami, tylko w części, nie mniejszej jednak niż 30% zewnętrznej powierzchni pojemników widocznej dla korzystających z  pojemników.

W zabudowie jednorodzinnej oraz na nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, dopuszczalne jest gromadzenie odpadów segregowanych w workach o pojemności 120 l z zachowaniem w/w kolorystyki i oznaczenia przypisanego poszczególnym frakcjom odpadów.

Pozostałości po segregacji należy umieszczać w pojemnikach czarnych oznaczonych napisem „Odpady zmieszane”, a popiół z palenisk domowych w dodatkowym czarnym pojemniku z napisem „Popiół”.

Zastosowanie się do niniejszych zasad ułatwi segregację i zwiększy ilość selektywnie zebranych odpadów „u źródła”, co pomoże wypracować dla naszego miasta zgodny z unijnymi wymogami  poziom ich recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.