|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimujące w mieście?

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimujące w mieście?

Gdy za oknem coraz zimniej i temperatura spada poniżej zera nasi podniebni sojusznicy mogą mieć problem ze zdobyciem pokarmu. Poniżej przypominamy kilka zasad dotyczących dokarmiania ptaków w czasie zimy.

Duże gatunki ptaków przebywających z reguły w parkach miejskich (np. łabędzie nieme, kaczki krzyżówki) dokarmiamy:

– ziarnami zbóż (np. kasze, kukurydza, płatki owsiane),

– gotowanymi warzywami – pokrojonymi, NIESOLONYMI! ( np. marchew, ziemniaki)

Pokarm połóżmy w miejscu spokojnym, czystym i odsłoniętym na tyle, żeby w razie zagrożenia mogły wzbić się w powietrze (na trawniku, nad brzegiem rzeki). NIE WRZUCAMY POKARMU DO WODY!

Małe gatunki ptaków (np. sikorki, kosy, dzięcioły, wróble) najlepiej karmić w karmniku. Optymalna wysokość na jakiej powinien się on znajdować wynosi 1,5 m. Karmnik powinien być ustawiony w miejscu widocznym, tak aby ptaki mogły swobodnie wzbić się do lotu, najlepiej w pobliżu drzewa lub krzewu (w odległości ok. 2 m), gdzie będą mogły również odpocząć.

Naszych małych przyjaciół najlepiej dokarmiać:

-drobnymi ziarnami zbóż (płatki owsiane, płatki ryżowe, słonecznik pastewny),

-słoniną – należy pamiętać, aby nie wisiała dłużej niż 2 tygodnie,

-orzechami (włoskimi, ziemnymi niesolonymi, laskowymi),

-niekandyzowanymi suszonymi owocami,

-zakupionymi w sklepie pyzami dla ptaków (są to gotowe mieszanki tłuszczowo nasienne w formie kul lub dzwonków).

Karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrym rozwiązaniem. Ich przewód pokarmowy nie jest przystosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie ptaków pieczywem, zepsutym jedzeniem czy słonymi produktami może im zaszkodzić.

Pamiętajmy! Dzikie zwierzęta powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, może powodować utratę instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich zagrożeniem. Najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu. Jeśli już jednak zdecydujemy się na ich dokarmianie pokarm powinniśmy kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki przyzwyczają się do miejsca, w którym są karmione i musimy robić to regularnie. Nasza konsekwencja może mieć wpływ na życie zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.

Możemy im pomóc także w inny sposób, chociażby troszcząc się o ich naturalne stołówki. Posadźmy w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce takie jak np. bez koralowy, bez czarny, dereń, jarząb pospolity, które stanowią dla ptaków pokarm.

POMYSŁ NA EKOZABAWĘ!

Wykonaj samodzielnie pyzę dla ptaków!

Będziesz potrzebować kostkę smalcu oraz garść nasion i ziaren.

Roztop smalec i połącz z resztą składników (UWAGA – dzieci, poproście kogoś starszego o pomoc na tym etapie!). Gdy ostygnie, można włożyć go do pojemnika i wywiesić niedaleko domu.

I tu dopiero zabawa się zaczyna! Wspólnie całą rodziną obserwujcie, które gatunki ptaków przylatują się stołować. Czy znacie je wszystkie? Swoje obserwacje można zanotować w zeszycie, a wynikami podzielić się z resztą rodziny, przyjaciółmi.

Źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/jak-dokarmiac-ptaki-zima-by-im-nie-zaszkodzic

FOTO: Pixabay License

NA CZASIE

Wybory Gminnej Rady Sportu

23 lipca 2024

Poznaliśmy zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim 2025

22 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content