Zbliża się okres świąteczny podczas którego chętnie obdarowujemy się prezentami. Czasami jedne są mniej trafione drugiej bardziej. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to jak bardzo chcemy sprawić przyjemność drugiej osobie – zwierzęta NIE POWINNY BYĆ PREZENTAMI. Decyzja o posiadaniu zwierzęcia tym, bardziej „egzotycznego” powinna być starannie przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami.
W szczególności, gdy taki „prezent” chcemy podarować dziecku.
Przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu zwierzęcia warto dowiedzieć się jakie powinny być warunki, w których mamy go przetrzymywać, czy jesteśmy w stanie mu je zapewnić. Powinniśmy szczególnie przygotować się
w zakresie informacji na temat wymogów dietetycznych poszczególnego gatunku, gdyż bywają zupełnie odmienne niż przy posiadaniu psa, czy kota. Zastanówmy się także, czy w razie kłopotów ze zdrowiem, będziemy w stanie zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną.
Gdy już podejmiemy przemyślaną decyzję o posiadaniu zwierzęcia sprawdźmy także, czy nie ciąży na nas obowiązek jego rejestracji. Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 64 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody posiadanie żywych ssaków, płazów i gadów objętych ochroną na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97, wymaga zgłoszenia ich do rejestru. Nowy właściciel powinien zgłosić takie zwierzę do rejestru w ciągu 14 dni od daty wejścia w jego posiadanie oraz 14 dni na zgłoszenie jego utraty. Rejestr prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce przetrzymywania zwierzęcia (z terenu miasta Radomia właściwy będzie Prezydent Miasta Radomia).
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia do rejestru stanowi wykroczenie, natomiast kupno i sprzedaż zwierząt chronionych prawem UE o nielegalnym pochodzeniu stanowią przestępstwo!
Aby nie narazić się na odpowiedzialność wykroczeniową, czy karną złóż wniosek (do pobrania tutaj -> https://bip.radom.pl/ra/zalatw-sprawe/ochrona-srodowiska-roln/13196,Rejestracja-zwierzat-nalezacych-do-gatunkow-podlegajacych-ograniczeniom-na-podst.html) oraz dołącz do niego dokument świadczący o jego legalnym pochodzeniu (zezwolenie importowe CITES, zaświadczenie od powiatowego lekarza weterynarii o urodzeniu zwierzęcia w hodowli). UWAGA! Takim dokumentem nie jest SAM rachunek, ani faktura sprzedaży zwierzęcia.
Foto: Pixabay License