|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Opieka nad kotami wolno żyjącymi

Dobrze wiedzie się tym kotom, które  mieszkają w domu ze swoimi opiekunami.

O wiele trudniejszy jest los  kotów wolno żyjących. Koty wolno żyjące nie są bezdomne, dlatego nie powinno się ich łapać i odwozić do schroniska. One od urodzenia nie miały właściciela czy opiekuna.

Warto wspomnieć, że ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się myszy i szczurów, ponieważ kot jest ich naturalnym wrogiem. Możemy się im odwdzięczyć otaczając je szczególną opieką i troską w trakcie zimy. Koty nie są przystosowane do niskich temperatur i trudno im przetrwać zimę bez pomocy człowieka. Jeżeli nie będą miały gdzie się schronić, może się to skończyć dla nich śmiercią.

Jak pomóc?

·         Udostępnij schronienie

Jeżeli zauważymy, że koty zamieszkują nasze komórki bądź, znamy inne miejsca ich bytowania, możemy im pomóc poprzez udostępnienie schronienia przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych, w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia. Pomieszczenie, w którym przebywają koty powinno być zamknięte dla osób trzecich, a jednocześnie należy zapewnić stały dostęp opiekunowi.

·         Dokarmiaj

Szczególnie zimą. Jedzenie powinno być przeznaczone dla zwierząt. Głównie powinny to być puszki i sucha karma, która zimą nie zamarza. Może to być też surowe lub gotowane mięso, ryż lub makaron. W piwnicy warto też postawić miskę z wodą. Zimą, przy minusowych temperaturach, wolno żyjącemu kotu ciężko jest znaleźć niezamarzniętą wodę do picia. Miejsce, gdzie dokarmiane są koty powinno być oddalone od ludzi oraz  ulicznego zgiełku
i zawsze czyste. Resztki jedzenia powinny być na bieżąco usuwane, ponieważ to one są najczęstszym powodem niezadowolenia innych lokatorów.

·         Sterylizacja i kastracja

W celu regulacji populacji kotów wolno żyjących zalecana jest ich sterylizacja i kastracja.

Jeżeli spotkasz chorego lub rannego dzikiego kota i nie potrafisz poradzić sobie z opieką nad nim, zwróć się po pomoc do  organizacji prozwierzęcych. Gdy zwierzę zostanie wyleczone, powinno wrócić na wolność, najlepiej dokładnie w to miejsce, z którego je zabrano.

·         Pamiętaj!

Koty wolno żyjące to zwierzęta dzikie, które w myśl art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz. U. z 2023 poz. 1580) stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Wszelkie działania podejmowane wobec kotów wolno żyjących powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania zwierząt, zgodnie z art. 5 ustawy
o ochronie zwierząt, a utrudnianie sprawowania opieki nad bezdomnymi zwierzętami może grozić konsekwencjami karnymi jako „postępowanie prowadzące do skutków porównywalnych do znęcania się”

Foto: Pixabay License

NA CZASIE

Wybory Gminnej Rady Sportu

23 lipca 2024

Poznaliśmy zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim 2025

22 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content