|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Przypominamy o zakazie spalania liści na działkach

Przypominamy o zakazie spalania liści na działkach

W czasie jesiennych, czy też wiosennych porządków na działkach oraz w przydomowych ogródkach często gromadzimy liście, gałęzie oraz inne odpady roślinne. Przypominamy jednak, ze zgodnie z art.30 ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r „Zakazuje się przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami”. Wcześniej dopuszczano taką możliwość, ale tylko wtedy, gdy nie były one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Aktualnie obowiązek segregacji istnieje w całej Polsce w związku z czym nie wolno samemu spalać odpadów zielonych z ogrodu!

Dodatkowo art. 155 ustawy o odpadach nakłada obowiązek termicznego przekształcania odpadów wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów, z zastrzeżeniem art. 31. Natomiast w myśl art. 191 ww. ustawy o odpadach ten, kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny.

Zgodnie z uchwałą nr LXXXIX/846/2023 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 30 stycznia 2023r. roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia określono wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości. W Regulaminie określono selektywne zbieranie i odbieranie z terenów nieruchomości oraz przyjmowanie przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w tym m.in. bioodpadów. Zgodnie z § 7 ust. 1 tejże uchwały np. bioodpady w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada odbierane są 1 raz w tygodniu z zabudowy wielorodzinnej oraz 1 raz na 2 tygodnie z zabudowy jednorodzinnej. Odpady te można także samodzielnie dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się w Radomiu przy ul. W. Witosa 96. Punkt czynny jest poniedziałek – piątek 10.00 – 18.00, sobota 8.00 – 16.00.

Warto zaznaczyć, ze spalanie liści i gałęzi na własnej działce jest wbrew art. 144 Kodeksu Cywilnego który stanowi: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.”  Spalanie odpadów roślinnych, powodujące powstawanie dymu uciążliwego dla właścicieli sąsiednich posesji, jest naruszeniem tego przepisu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji Jesienią suche i zdrowe liście można wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem lub zainwestować w kompostownik. natomiast liście porażone przez choroby czy szkodniki możemy zakopać w ziemi.

Prace przy roślinach w ogrodzie głównie kojarzą się z przyjemnością, ale pamiętajmy, aby z tej przyjemności korzystać odpowiedzialnie z korzyścią dla zdrowia i środowiska.

NA CZASIE

Wybory Gminnej Rady Sportu

23 lipca 2024

Poznaliśmy zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim 2025

22 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content