Sytuacje konfliktowe z udziałem wilka

8 grudnia 2023

W ostatnim czasie wzrosła liczba doniesień na temat sytuacji konfliktowych
z udziałem wilka. Mając na uwadze wzrost ingerencji człowieka w środowisko naturalne (zabudowa na obszarach w bliskim sąsiedztwie lasu, zwiększająca się penetracja lasów), a także wzrost liczebności wilka – częściej dochodzi do spotkania wilka z człowiekiem. Wilki widywane są w pobliżu zabudowań. Zdarza się, że atakują psy lub inne zwierzęta na posesji.

W związku z powyższym przypominamy:

– właściciele psów powinni zapewnić im odpowiednią opiekę i warunki, w których przebywają – dotyczy to także pozostałych zwierząt domowych i gospodarskich,

– właściciele psów powinni przestrzegać zakazu puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna,

– właściciele psów powinni przestrzegać zakazu puszczania psów luzem na terenie lasu.

Stosując się do tych wskazówek można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z pogryzieniem lub zagryzieniem psa (lub innego zwierzęcia gospodarskiego, czy domowego) przez wilki.

Wszyscy mieszkańcy powinni podejmować działania mające na celu zabezpieczenie pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których stwierdzono obecność wilków. Odpady spożywcze mogą stanowić łatwy pokarm dla dzikich zwierząt (nie tylko wilków, ale także np. dzików) i zachęcić je do podchodzenia do zabudowań mieszkalnych.

Należy pamiętać, że wilk jest bardzo pożytecznym elementem przyrody, ponieważ redukuje populację zwierząt leśnych między innymi dzików (których jest więcej niż wilków). Oczywiście trzeba mieć na względzie, że wilk może być potencjalnym zagrożeniem z racji swojej biologii (jest drapieżnikiem, który przebywa w grupach, szybko się przemieszcza) i budowy ciała (jest duży ma mocne szczęki i ostre zęby). Trzeba jednak zaznaczyć, że w latach 2002-2020 w całej Europie nie było odnotowanego przypadku śmierci człowieka, którą spowodowałby wilk (Linell J.i in. 2021 Wolf attacks on humans: an update for 2002-2020, NINA Report 1944, Norwegian Institute for Nature Research) i nie należy ulegać emocjom i negatywnym opiniom co do tego gatunku.

Więcej przydatnych informacji w tym o procedurze postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek-wilk, a także o obowiązkach gminy w tym zakresie można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/jak-odpowiednio-reagowac-na-incydenty-z-udzialem-wilkow-informacja-dla-gmin

foto: Pixabay License