|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

16 września 2023
17:00
Radom, ZSM, ul. 25 czerwca 70

Początki to hasło festiwalu Opętani Literaturą, który towarzyszy ósmej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

9 września, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
godz. 17.00 – Ciąg dalszy nastąpił? – z Barbarą Woźniak, laureatką VII edycji Nagrody, rozmawia Robert Utkowski
godz. 18.00 – koncert Mariusza Lubomskiego

10 września, Muzeum Witolda Gombrowicza
godz. 17.00 – Opętani Czytani. Co roku podczas festiwalu czytana jest powieść Opętani Witolda Gombrowicza – od której cały festiwal wziął swoją nazwę. W tym roku kolejny rozdział powieści przeczyta Jerzy Radziwiłowicz. Rozmowę z aktorem poprowadzi Jacek Wakar

11 września, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, ul. Piłsudskiego 12
godz. 18.00 – Zarodki katastrofy – debata Piotra Sadzika z Moniką Gromalą i Jackiem Leociakiem o literaturze wobec faszyzmu 12 września, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18.00 – Spacer po Radomiu Gombrowiczów. Oprowadza Robert Utkowski

13 września, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
godz. 18.00 – Od początku. O literackich nagrodach, krytyce i marketingu dyskutują Jerzy Jarniewicz, Justyna Sobolewska oraz Piotr Śliwiński. Moderator: Piotr Kofta

14 września
godz. 17.30 – Debiuty na językach (obcych). Z Antonią Lloyd-Jones, tłumaczką nie tylko Gombrowicza, ale także m.in. Olgi Tokarczuk rozmawia Anna Spólna
(miejsce: Apteka Kultury, ul. Rynek 12)
godz. 20.00 – projekcja filmu Zabijcie Witolda, reż. A. Herbich, L. Trajtengarz – kino plenerowe (miejsce: restauracja Pa Ta Thai, podwórko, ul. Żeromskiego 42)

15 września, MCSW Elektrownia w Radomiu, ul. Kopernika 1
godz. 17.30 – Jakie (i) czego początki? – z nominowanymi do Nagrody
rozmawia Michał Nogaś.
Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Ostatecznie nadesłanych zostało 100 książek. Spośród nich kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy
Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński (sekretarz) nominowała do nagrody pięć. Nominacje do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w 2023 roku to: Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg zagwiżdżę (wyd. Cyranka); Olga Górska, Nie wszyscy pójdziemy do raju (wyd. Drzazgi); Urszula Honek, Białe noce (wyd. Czarne); Sabina Jakubowska, Akuszerki (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja); Jakub Nowak, To przez ten wiatr (wyd. Powergraph)

godz. 19.30 – Powrót – prapremiera filmu na podstawie DziennikaW. Gombrowicza. Reżyseria: Andrzej Wolski, występuje: Andrzej Seweryn. Przed seansem rozmowa z reżyserem. Powrót to telewizyjno-kinowa wersja cieszącego się niesłabnącą popularnością monodramu przygotowanego przez Andrzeja Seweryna na podstawie Dziennika Witolda Gombrowicza. Spektakl oparty na Dzienniku Gombrowicza powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Narodził się w Comedie Francaise, z którą Andrzej Seweryn, jego pomysłodawca i twórca, był związany. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Seweryn mówi słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje. Monodram przeniósł na ekran Andrzej Wolski, mieszkający w Paryżu reżyser filmowy, nagradzany dokumentalista. Zdjęcia kręcone były w Vence na południu Francji, w willi Alexandrine, w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów. Andrzej Seweryn chodzi po pokojach, w których obecnie mieści się muzeum poświęcone pisarzowi. Patrzy przez te same okna, przez które spoglądał autor Kosmosu, wychodzi na te same balkony, dotyka tych samych przedmiotów. Całość ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami. Producentem filmu jest Muzeum Literatury w Warszawie. Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

16 września, Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu, ul. 25 Czerwca 70
godz. 17.00 – Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Ogłoszenie laureata Nagrody. Koncert zespołu Król. Laureat Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza otrzymuje 40 tys.
złotych, statuetkę oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Dzięki wsparciu Samorządu Mazowsza nagrody pieniężne w wysokości po 5 tys. złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Dzięki mecenatowi Zakładów Automatyki Kombud S.A. od dwóch edycji kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana osoba spędzi miesiąc w Vence.

 

Wydarzenia towarzyszące
Warsztaty literackie z Barbarą Sadurską

Wstęp i dojazd
Na wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, z wyjątkiem Gali i koncertu Błażeja Króla – bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odebrać po wydarzeniach 11 i 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20, przystanek Chrobrego/ Czysta kier. Michałów. Powrót po wydarzeniach.

Organizatorami Nagrody i festiwalu są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasami nagrody są Zakłady Automatyki KOMBUD S.A oraz Jarosław Krzyżanowski, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerami festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, Fundacja Instytut Gombrowiczowski,
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz Zespół Szkół Muzycznych. Zadanie publiczne pn. Opętani Literaturą Prolog dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Szczegóły: www.nagrodagombrowicza.pl, www.muzeumgombrowicza.pl oraz na plakatach i afiszach

NA CZASIE

Wybory Gminnej Rady Sportu

23 lipca 2024

Poznaliśmy zwycięskie projekty w Budżecie Obywatelskim 2025

22 lipca 2024

Zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

19 lipca 2024

Sprawdź również

12 czerwca, 2024
46. Radomska Wiosna Literacka
18:00
Radom
23 czerwca, 2024
Obchody 48. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 (16-26 czerwca)
14:00
Radom
14 czerwca, 2024
Free(Ra)dom Festival 2024 – Uwolnij (swoją) naturę!
14:00
Radom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content