|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Dla kogo Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza?

Dla kogo Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza?

11 września 2023
konferencja_Gombrowicz-22

Już w najbliższą sobotę poznamy laureata lub laureatkę VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Finałowa gala zakończy festiwal „Opętani Literaturą”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Początki”.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. – Bardzo się, że w tych niełatwych dla samorządów czasach, dzięki zaangażowaniu miasta, samorządu województwa oraz prywatnego biznesu, udaje się kontynuować przyznawanie tej nagrody. Ta nagroda daje szansę i mam nadzieję, że podobnie jak laureaci poprzednich edycji, również tegoroczny laureat lub laureatka będzie się chwalić Nagrodą im. Witolda Gombrowicza i będzie ona otwierać drzwi do kolejnych sukcesów – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. Spośród nich kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński (sekretarz) nominowała do nagrody pięć. Nominacje otrzymali: Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (wyd. Cyranka); Olga Górska, „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (wyd. Drzazgi); Urszula Honek, „Białe noce” (wyd. Czarne); Sabina Jakubowska, „Akuszerki” (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja); Jakub Nowak, „To przez ten wiatr” (wyd. Powergraph). – Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Było co najmniej kilkanaście książek zasługujących na wyróżnienie – przyznaje sekretarz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Przypomina, że zanim zostanie ogłoszony werdykt kapituły, odbędzie się wiele wydarzeń organizowanych w ramach festiwalu „Opętani Literaturą.”. – W tym roku festiwal przebiega pod hasłem „Początki”. M.in. w środę o debiutach porozmawiamy z wieloletnimi jurorami w najważniejszych polskich nagrodach literackich, natomiast w piątek w Elektrowni Michał Nogaś porozmawia z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – wylicza Tomasz Tyczyński.

Finałowa gala odbędzie się w sobotę, 16 września w Zespole Szkół Muzycznych. Laureat, oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 40 tys. złotych, otrzyma statuetkę oraz lornetkę nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego wyróżnienia w wysokości po 5 tys. złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Ponadto, od dwóch edycji kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana przez kapitułę osoba spędzi miesiąc w Vence.

Galę Nagrody uświetni koncert Błażeja Króla.

Na wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, z wyjątkiem Gali i koncertu Błażeja Króla – bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odebrać po wydarzeniach 11 i 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

Organizatorami Nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A.
Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/glowna

NA CZASIE

Radom będzie gospodarzem lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U20

21 lutego 2024

Trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego

20 lutego 2024

Jaki przebieg linii kolejowej?

20 lutego 2024

Serwisy specjalne

logo_visitRadom_190x88
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content