|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Dla kogo Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza?

Dla kogo Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza?

11 września 2023
konferencja_Gombrowicz-22

Już w najbliższą sobotę poznamy laureata lub laureatkę VIII edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Finałowa gala zakończy festiwal „Opętani Literaturą”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Początki”.

Ustanowiona przez radomski samorząd Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest debiutującym pisarzom i uznawana za jedno z najważniejszych literackich wyróżnień w Polsce. W tej edycji można było zgłaszać książki wydane w 2022 roku. Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. – Bardzo się, że w tych niełatwych dla samorządów czasach, dzięki zaangażowaniu miasta, samorządu województwa oraz prywatnego biznesu, udaje się kontynuować przyznawanie tej nagrody. Ta nagroda daje szansę i mam nadzieję, że podobnie jak laureaci poprzednich edycji, również tegoroczny laureat lub laureatka będzie się chwalić Nagrodą im. Witolda Gombrowicza i będzie ona otwierać drzwi do kolejnych sukcesów – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Do tegorocznej nagrody zostało zgłoszonych 100 książek. Spośród nich kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński (sekretarz) nominowała do nagrody pięć. Nominacje otrzymali: Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg zagwiżdżę” (wyd. Cyranka); Olga Górska, „Nie wszyscy pójdziemy do raju” (wyd. Drzazgi); Urszula Honek, „Białe noce” (wyd. Czarne); Sabina Jakubowska, „Akuszerki” (wyd. Grupa Wydawnicza Relacja); Jakub Nowak, „To przez ten wiatr” (wyd. Powergraph). – Poziom tegorocznego konkursu był niezwykle wysoki. Było co najmniej kilkanaście książek zasługujących na wyróżnienie – przyznaje sekretarz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Przypomina, że zanim zostanie ogłoszony werdykt kapituły, odbędzie się wiele wydarzeń organizowanych w ramach festiwalu „Opętani Literaturą.”. – W tym roku festiwal przebiega pod hasłem „Początki”. M.in. w środę o debiutach porozmawiamy z wieloletnimi jurorami w najważniejszych polskich nagrodach literackich, natomiast w piątek w Elektrowni Michał Nogaś porozmawia z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – wylicza Tomasz Tyczyński.

Finałowa gala odbędzie się w sobotę, 16 września w Zespole Szkół Muzycznych. Laureat, oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 40 tys. złotych, otrzyma statuetkę oraz lornetkę nawiązującą do ostatnich lat życia Gombrowicza, które pisarz spędził w Vence na południu Francji. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego wyróżnienia w wysokości po 5 tys. złotych otrzymują też wszyscy nominowani. Ponadto, od dwóch edycji kapituła przyznaje także wyróżnienie w postaci rezydencji literackiej. Wybrana przez kapitułę osoba spędzi miesiąc w Vence.

Galę Nagrody uświetni koncert Błażeja Króla.

Na wydarzenia festiwalowe wstęp wolny, z wyjątkiem Gali i koncertu Błażeja Króla – bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można będzie odebrać po wydarzeniach 11 i 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

Organizatorami Nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Honorowy Patronat nad nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A, a Partnerem Głównym – Unidevelopment S.A.
Partnerem Strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie: http://www.muzeumgombrowicza.pl/pl/glowna

NA CZASIE

Bene Merenti Civitas Radomiensis dla Ewy Gęgi-Osowskiej

18 czerwca 2024

Bieg z historią w tle

16 czerwca 2024

Zbliża się 48. rocznica Czerwca 76

14 czerwca 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content