|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Powstanie Szkolny Budżet Obywatelski

Powstanie Szkolny Budżet Obywatelski

11 kwietnia 2024
20240411-GS1A2815

Szkolny Budżet Obywatelski – to nowa propozycja, którą miasto kieruje do młodych mieszkańców Radomia. Jest to m.in. efekt rozmów z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta.

– Mając świadomość sukcesu, jaki my radomianie odnieśliśmy we wdrażaniu budżetu obywatelskiego, czego efektem jest wiele dobrych projektów, które udało się ponad 10 lat zrealizować, uznaliśmy, że należy pójść dalej i wykorzystać zapał młodych radomian. Stąd propozycja stworzenia Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Poczucie sprawczości z pewnością będzie dla młodych ludzi cenną lekcją i ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z założeniami, każda spośród dziewiętnastu radomskich szkół ponadpodstawowych otrzyma na realizację uczniowskich projektów określoną kwotę, np. po 20 tys. złotych. Młodzież z każdej szkoły sama będzie zgłaszać propozycje i sama wybierać najciekawsze z nich.

– Radni tej kadencji Młodzieżowej rady Miasta są wyjątkowo aktywni. Przykładem jest chociażby powołanie, właśnie z inspiracji młodzieży, Rzecznika Praw Ucznia. Teraz mówimy o Szkolnym Budżecie Obywatelskim, który ma być odpowiedzią na przejawy różnej aktywności płynącej ze szkół. Młodzi ludzie mają bardzo dobre pomysły, chcą je realizować, jednak napotykają na barierę finansową. Dlatego wychodzimy z propozycją rozwiązania, które chcielibyśmy zapoczątkować od przyszłego roku kalendarzowego – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

– Od dłuższego czasu była już potrzeba stworzenia rozwiązania finansowego, które wesprze młodzieżową samorządność. Pieniądze mogą zostać przekazane nie tylko na projekty infrastrukturalne typu budowa nowych miejsc do wypoczynku, ale także na projekty społeczne. Jestem przekonany, że bardzo duże korzyści przyniesie też nauka gospodarowania pieniędzmi, kreatywności oraz procedur urzędowych – mówi przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Mikołaj Maksymiuk.

Wkrótce zostaną przeprowadzone konsultacje w sprawie szczegółowego regulaminu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego.

NA CZASIE

Przed nami obchody 48. rocznicy Czerwca 76

24 maja 2024

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

23 maja 2024

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już po ocenie

21 maja 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content