|

|

Biuletyn Informacji Publicznej

|

Projekt budżetu miasta na 2024 rok gotowy. Radosław Witkowski: To budżet nowej nadziei

Projekt budżetu miasta na 2024 rok gotowy. Radosław Witkowski: To budżet nowej nadziei

14 listopada 2023
budzet_konferencja-1

Gotowy jest projekt przyszłorocznego budżetu Radomia. – To budżet nowej nadziei. Nadziei na przywrócenie samorządom właściwej rangi i ich roli w polskim ustroju. Nadziei, za którą zagłosowali Polacy w wyborach 15 października – mówi prezydent Radosław Witkowski, przypominając słowa premiera Donalda Tuska, który w tym tygodniu oświadczył, że odbudowa samorządu jest równie ważna jak odbudowa demokracji.

Prezydent przyznaje, że przygotowany projekt budżetu miasta na 2024 rok odzwierciedla jeszcze skutki dotychczasowej polityki państwa takie jak zbyt niskie wpływy z tytułu podatku od osób fizycznych i niewystarczająca subwencja oświatowe, przy jednoczesnym wzroście kosztów, które muszą ponosić samorządy. – Wszyscy mamy jednak nadzieję, że w ciągu roku stopniowo będą się zmieniały kwoty zapisane w naszym budżecie, co umożliwi jak najlepszą realizację zadań na rzecz mieszkańców Radomia. Liczę, że politykę „tekturowych czeków” zastąpi stabilny system finansowania samorządów – podkreśla prezydent.

Zgodnie z przygotowanym projektem budżetu, dochody miasta mają wynieść 1 mld 553 mln zł, a wydatki 1 mld 710 mln zł. Deficyt został zaplanowany na poziomie 156,7 mln zł, a nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi, wyniesie 15 mln zł.

Jak co roku, zgodnie z przygotowanym projektem budżetu, najwięcej pieniędzy miasto wyda na oświatę. – Wydatki na edukację w naszym mieście zawsze były traktowane jak inwestycja w przyszłe pokolenia, inwestycja w potencjał intelektualny mieszkańców, inwestycja w rozwój. Dlatego w każdym budżecie, a zwłaszcza w budżecie nowej nadziei, pieniędzy na oświatę nie mogło zabraknąć. Wydatki na ten cel stanowią 45 proc. wszystkich wydatków miasta. Trzeba jednocześnie zauważyć, że subwencja oświatowa wprawdzie rośnie, ale wydatki na edukację rosną jeszcze szybciej. Jest to związane ze wzrostem wynagrodzeń czy zwiększającą się liczbą wydawanych orzeczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W efekcie do oświaty musimy dokładać coraz więcej pieniędzy – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

W porównaniu z planem uchwalonym na ten rok, dochody bieżące mają wzrosnąć o 230 mln, a wydatki o 175 mln zł. – Zwraca uwagę znaczący wzrost wydatków na komunikację miejską. Na ten cel wydamy 91 mln zł, czyli o 15 mln zł więcej, niż zapisaliśmy w planie na ten rok. Warto tu dodać, że wpływy z biletów szacujemy na 28 mln zł. Coś z czego jestem bardzo zadowolony, to znaczący wzrost wydatków na kulturę. Nasze instytucje kultury otrzymają ponad 5 mln zł więcej. To pozwoli nie tylko sfinansować podwyżki wynagrodzeń i da instytucjom kultury odrobinę oddechu jeśli chodzi o możliwości planowania bieżącej działalności. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, to warto zwrócić uwagę na budowę bloku z mieszkaniami na wynajem, który powstanie u zbiegu ulic Piastowskiej i Łokietka. Dostępność tanich mieszkań jest sprawą kluczową dla rozwoju miasta. W sąsiedztwie powstanie też żłobek. To te elementy miejskiej infrastruktury, które są niezbędne abyśmy mogli radomian i tych, którzy przyjadą tu na przykład na studia, skutecznie zachęcać do pozostawania w naszym mieście – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Według projektu budżetu na 2024 rok, inwestycje pochłoną 236,5 mln zł. To stanowi 13,8 proc. wszystkich wydatków. Jest to kwota o 93 mln zł wyższa niż planowano na rok bieżący. Wśród największych inwestycji jest kontynuacja budowy wiaduktu w ciągu ul. Żeromskiego oraz trasy N-S, a także: rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, budowa bloku z mieszkaniami na wynajem, budowa kolejnego żłobka i rozpoczęcie prac związanych z dokończeniem budowy stadionu przy ul. Struga. W 2024 roku będzie kontynuowany Radomski Program Drogowy i Radomski Program Chodnikowy. W planach jest też przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania Maratońska/Dębowa, realizacja kolejnych „czynówek” i budowa ścieżek rowerowych. Z kolei wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji oświatowych jest m.in. budowa sali do gimnastyki korekcyjnej w X Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego, rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej, budowa boisk przy PSP nr 7 przy ul. Tybla oraz PSP nr 17 na osiedlu Południe oraz budowa placu zabaw przy PSP nr 12, przy ul. Kruczej.

Plan na przyszły rok obejmuje też wydatki na ochronę zdrowia. – Największą inwestycją jest oczywiście rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, która oznacza poprawę bezpieczeństwa i komfortu dla pacjentów, a także poprawa warunków pracy dla personelu. Oprócz tego planujemy dalsze remonty i zakupy sprzętu dla szpitalnych oddziałów, utworzenie 55 nowych miejsc w żłobkach przy ul. PCK i Batalionów Chłopskich. Coś, z czego szczególnie się cieszę, to kwota 800 tysięcy złotych zapisana na realizację miejskiego programu in vitro. Ten rok pokazał, jak ogromne jest zainteresowanie tym programem i głęboko wierzę, że znów będzie on finansowany z budżetu państwa. Wśród zaplanowanych na przyszły rok inwestycji jest też utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych – wylicza wiceprezydent Marta Michalska-Wilk.

Miasto planuje także rozbudowę części parku na os. Gołębiów II. W dalszym ciągu będzie też zabiegać o pieniądze na przebudowę ulicy Wolanowskiej, na przebudowę Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, rewitalizację parku im. J. Ruzika, przebudowę skweru ks. Z. Domagały i skweru w obrębie ulic Kelles-Krauza/Struga/Focha/Plac Jagielloński, a także przebudowę skrzyżowań Traugutta/Waryńskiego, Traugutta/Poniatowskiego, Narutowicza/Kościuszki oraz Kusocińskiego/Żwirki i Wigury. Władze Radomia chcą również pozyskać unijne fundusze m.in. na park kulturowy, przebudowę płyty Rynku czy przebudowę fontann na ul. Żeromskiego.

Projektem budżetu Rada Miejska zajmie się 18 grudnia.

NA CZASIE

Przed nami obchody 48. rocznicy Czerwca 76

24 maja 2024

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicznych i Precyzji

23 maja 2024

Projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego już po ocenie

21 maja 2024

Serwisy specjalne

Logo VisitRadom.pl
copradom
invest
konsultacje
czyste_powietrze_logo_v12-02-1
oswiatawradomiu
zwierzeta
ibom

Ta strona korzysta z ciasteczek, dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej o ciasteczkach w naszej polityce prywatności.

Skip to content